| Leo_Scarry_1995 a întrebat:

Hei,TPU,la Cambridge school of constanta se da examen pentru intrare in clasa a 8-a? Dar se da examen pentru intrare la liceu? Daca da, la ce materii? Dau funda

Răspuns Câştigător
| blaablaablaaa a răspuns:

Salut, am avut un prieten care a fost la Cambridge school of constanta.
Nu, nu a dat nici un examen de intrare in a 8-a dar pentru intrare la liceu a dat la romana si mate.

| Leo_Scarry_1995 explică (pentru blaablaablaaa):

Salut.Cumva stii si cat costa un an de studio acolo?

| blaablaablaaa a răspuns (pentru Leo_Scarry_1995):

Un an de studiu aici costa in jur de 5.000 de euro/an. Este o scoala privata, iar sistemul de invatamant este identic cu cel American/Britanic.
Sper ca te-am lamurit. Succes.

| Leo_Scarry_1995 explică (pentru blaablaablaaa):

Multumesc frumos big grin

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

"Cambridge School Constanta" sau "Liceului Teoretic Educational Center"--- vezi site-ul scolii:http://cambridgeconstanta.ro/

Este o scoala particulara --- pentru fiecare an de studiu, parintii platesc mii de euro! Proprietarii scolii sunt de origine libaneza dar au si cetatenia romana. Scoala are gradinita si clasele 1-10--- site-ul scolii nu da nicio informatie ca ar avea organizate si clase ale ciclului superior al liceului, adica clasele a 11-a si a 12-a.

Si, da, ca absolvent al clasei a 8-a, vei sustine examenul de Evaluare nationala(limba si literatura romana+matematica) chiar daca esti elev al acestei scoli--- vezi confirmarea aici :http://cambridgeconstanta.ro/images/events/School%20program%20may-june.pdf

Dupa ce vei sustine examenul de Evaluare Nationala, in cazul in care alegi sa te inscri la aceasta scoala, vei sustine un interviu de verificare a cunostintelor de limba engleza.