| NoNameasdod a întrebat:

Nu inteleg o chestie in legatura cu grupurile vocalice.
Cand trebuie sa spunem daca e diftong/triftong/hiat trebuie sa despartim cuvintele in silabe.dar la cuvintele gen : mi-am,de-a,care sunt deja despartite. se mai pune diftong,hiat,etc (adica., cuvintele care deja au acea cratima..se mai iau in calcul? pentru a arata daca au hiat,diftong, etc? ) Dau funda mareee :3.

10 răspunsuri:
| Nutu09 a răspuns:

Diftongul este un cuvint cu doua vocale alature cum ar fi soare soa-re are doua vocale una linga alta triftong trei vocale si hiat patru intelegi?

| zurick a răspuns (pentru Nutu09):

TOTAL GRESIT
Diftongul este pronuntarea unei vocale si a unei semivocale intr-o singura silaba
Triftongul este pronuntarea unei vocale si a doua semivocale in aceias silaba
Hiatul este pronuntarea a doua vocale in silabe diferite.Nu trebuie neaparat sa le disparti in silabe.Mi-am, de-a sunt hiat

| Nutu09 a răspuns (pentru zurick):

Cani tot aseia numa la hiat am gresit big grin

| zurick a răspuns (pentru Nutu09):

Nu ai gresit nu mai acolo
Intr-o silaba exista o singura vocala.
Tu ai zis la diftong ca este alaturarea a doua vocale, de fapt este alaturarea unei vocale si unei semivocale, iar la triftong corect este alaturarea unei vocale si a doua semivocale, iar la hiat stii unde ai gresit.

| NoNameasdod explică (pentru zurick):

Gresit si la tine.
Stiu ce e diftongul, hiatul, triftongul...dar nu stiam daca se aplica la " de-a, mi-am ".
Si mi-am si de-a nu sunt hiaturi happy.
Am gasit undeva, asta :
Atenţie!
*Diftongul se poate constitui din două sunete alăturate aparţinând unor cuvinte diferite, dar care se pronunţă într-o silabă. Intre elementele componente ale acestor silabe apare cratima:
mi-a amintit; să-i dau; că-i spune;
Mersi oricum happy

| Nutu09 a răspuns (pentru zurick):

Pai soare ce nu-i diftong

| NoNameasdod explică (pentru Nutu09):

Dap,e diftong [ascendent] happy.

| zurick a răspuns (pentru Nutu09):

Ba da
a este vocala
o este semivocala

| zurick a răspuns (pentru NoNameasdod):

Unde mai exact ai mai gasit si asta?
La mine in caiet il am la hiat ca si exemplu si pe mi-am deci este