| Sunshine23 a întrebat:

Hei, TPU. Trebuie sa fac un proiect la engleza despre o persoana cunoscuta, dar care sa fie din Europa. Imi dati si mie o idee despre cine sa fac?

Răspuns Câştigător
| AnonimGirl010101 a răspuns:

Pai ai o gramada de posibilitati. NUmai ca trebuie sa stii din ce categorie sa fie. Uite:
SPORT: Simona Halep
ISTORIE: Vlad tepes, Mihai Viteazul, Stefan cel mare etc
SCRIITORI: Mihai Eminesc, Ion Creanga, asile Alecsandri etc.
PICTORI:Leonardo Da Vinci
CANTARETI: Shania Twain, Meghan Trainor, 3sud est, Shalira etc.
ACTORI:Angelina Jolie, Jenifer Aninston, Eva Longoria etc.
PRESEDINTI: Iohanis, Basescu etc.
DANSATORI:Andreea Balan, Alina Eremia etc.
MATEMATICIENI:Ernst Abbe, Ernest Abason etc.
DESCOPERITORI: Bartoomeo Diaz, Vasco da Gama, Cristofer Columb, Marco Polo etc
Acum, sper ca ti-am dat destule idei. Spor la scoala!

4 răspunsuri:
| Cameliapantiru a răspuns:

Andre Rieu, Richard Clayderman, Elton John, Nana Mouskouri, Mircea Cartarescu, Herta Muller, Elfriede Jelinek, Patrick Suskind, Umberto Eco

| Sarcopt a răspuns:

Napoleon, Vlad Țepeş, Mihai Viteazu...

| corolav a răspuns (pentru Sarcopt):

Corect este Mihai Viteazul (deci cu „l" final).
Acest „Viteazul" este un supranume (cel viteaz), nu este un nume de familie.

| gotham23 a răspuns:

Simona Halep, cred ca e cea mai buna idee mai ales ca te mandresti cu tara ta, banuiesc.