| Dxi a întrebat:

trec clasa a 11-a la stiinte sociale. ma tot gandesc la ce facultate sa urmez pentru ca vreau sa ma apuc de meditatii anul acesta. dar am un " of " pe suflet. ma tot gandesc sa fiu veterinar,e dorinta mea cea mai mare, limbile straine, dreptul nu ma incanta deloc! vreau sa stiu cat mai multe detalii despre USAMVB, in special sectia de medicina veterinara ..admitere,ore,cursuri, camine de la cineva care invata acolo.sunt dispusa sa vorbim si pe privat/facebook. multumesc frumos!

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca iti doresti sa fii veterinar, fa-te veterinar fara sa stai pe ganduri.
In Romania inca a ramas idiotenia asta, sa faci o facultate neaparat, "sa ajungi cineva".
Daca faci o facultate oarecare, care nu se cere, sau faci ceva ce nu-ti place, ai sa te stergi la c^r cu diplomele de acolo.
In Romania se cauta meserii, iar meseriile care se pot practica pe cont propriu sunt mine de aur.
Daca mergi pe veterinara n-o sa prea simti greul pentru ca inveti din placere, iar daca reusesti sa-ti deschizi propriul cabinet n-o sa afli niciodata ce inseamna sa te streseze seful.
Pe cand daca faci limbi straine ajungi o a 203-a roata la caruta printr-o multinationala ceva, unde n-ai nimic concret de facut dar nici linistit nu stai, iar la prima clatinatura a companiei esti dat afara urgent, ca sa mai reduca cheltuielile.
La drept intri usor, profesezi foarte greu. La liceul pe care l-am facut eu, una dintre femeile de servici avea dreptul facut, terminat si cu medie mare (parca 9). Din ce am auzit, daca n-ai cunostinte in domeniu + bani de "atentii" ca sa poti face practica si mai ales ca sa prinzi si un post pe undeva, poti sa te stergi la c^r si cu diploma aia.

| Satango a răspuns:

Bună!
Îţi recomand :

1. Facultatea de jurnalism.
2. Facultatea de drept.
3. Facultatea de stiinte politice.
4. Facultatea de comunicare şi relaţii publice.
5. Facultatea de relaţii internaţionale şi studii europene. etc.

Baftă!