| pikyraluu a întrebat:

Heii, imi spuneti va rog ce meserii as dobandi daca as urma un profil de stiinte sociale? Dar filologie bilingv engleza? MULTUMESC! happy

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Numai cu liceul, indiferent ca urmezi un profil de stiinte sociale sau filologie, nu te califici in nici o meserie. Pentru calificare va trebui sa urmezi o facultate sau o scoala postliceala.

| scully a răspuns:

Buna. Doar facultatea are un rol in a-ti determina cariera, liceul nu prea conteaza, decat in anumite cazuri. Daca te pasioneaza stiintele sociale, la acest profil te vei concentra pe istorie, geografie, si materii precum logica, psihologia, sociologia, economia, filosofia. La filologie, materiile principale vor fi romana, istoria (din greu) geografia, limba latina, si limbile straine, in functie de alegerea ta. Nu am experienta cu profilul bilingv, insa din ce stiu, acolo anumite materii se predau in limba aleasa. In functie de alegerea ta, poti sa iti faci o idee despre ce facultate ti-ar placea sa urmezi. E cam devreme sa gandesti atat de departe totusi, mai ai ceva drum de parcurs happy e posibil sa-ti tot schimbi alegerea pana in clasa a XII-a si sa te hotarasti chiar pe ultima suta de metri. Bafta.happy