| ClaraConstiantin a întrebat:

Heii TPU! :3
Luni am examen, ma pregatesc si chiar am o intrebare : avem voie sa folosim paranteze in compuneri sau se considera semn thinking laughing

Răspuns Câştigător
5 răspunsuri:
| MadRaven a răspuns:

Avem voie. Şi eu dau luni examenul. big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai eu un semn, ca si punctul, virgula etc. Bine, bine nu l-a asta te refereai.
Eu sincer, n-am vazut compuneri cu paranteze. Explicatiile se dau intre virgule, maxim intre linii de, ****, nu mai stiu cum le zice, intre astea: - -
Parantezele se folosesc cand scrii in clasa, nu la un examen national, zic...

| Inkubus a răspuns:

Heei! Si eu am luni examen si, la ultima simulare oficiala la subiectul doi, B, la compunere eu am mai adaugat paranteze. Iti dau un exemplu in ce maniera am facut asta : "Pe ferestre se aflau inca fulgii din hartie facuti de mine luna trecuta (ar cam fi cazul sa ii dau jos)". Prin aceasta, eu am copiat modul in care procedeaza scriitorii de carti, daca intelegi la ce ma refer. Si nu s-a considerat semn. Insa, la subiectul unu, B, poti sa adaugi paranteze in care sa selectezi epitetele sau ce ai nevoie. Dar, nu exagera cu parantezele caci profesorilor nu le place. Deci, nu cred ca se considera semn parantezele, insa, pentru binele tau, intreaba un profesor sau totusi, evita folosirea acestora. Bafta la examen! :*

| ClaraConstiantin explică (pentru Inkubus):

Mersi mult :* in ceea ce priveste doua puncte, nu cred ca se pune problema thinking ma refer la subiectul I B unde sa zicem ca ne exprimam opinia despre mesaj si astfel dai o completare. Nu stiu, simt nevoia sa folosesc cate ceva pentru o mica completare si nu stiu ce este cel mai benefic semn :-\ laughing