| Alecsandriii a întrebat:

Am nevoie de ajutorul vostru.
Am uitat totul la limba romana despre parti de vorbire prin care se exprima, cazuri, functii sintactice, prop subiectiva, predicativa, completiva directe/indirecta, atributiva.
Va rog sa ma ajutati, daca se poate sa imi precizati la fiecare la ce intrebari se raspunde, si cum imi dau seama de ex prin ce parte de vorbire se exprima, ce este, ce fs. are etc.

Răspuns Câştigător
| Steregoi a răspuns:

Pai sa incepem: Subiectul raspunde la intrebarea Ce? sau Cine?
Complementul la intrebarea Unde? Predicatul la intrebarea Ce face?
Adjectivul la intrebarea Ce fel de? samd.

7 răspunsuri:
| drutzix a răspuns:

Ai intrat pe un site plin de agramati si semi-analfabeti ca sa inveti limba romana?
May God have merci  on your soul

| drutzix a răspuns (pentru drutzix):

Stiu ca e merc.y dar autocorectul de pe TPU nu e de acord.

| Alecsandriii explică (pentru drutzix):

Bine punctat
My bad fella.
Have a nice day happy

| Steregoi a răspuns (pentru drutzix):

** Uite ca se poate scrie "mercy_" pe TPU laughing *

| Steregoi a răspuns (pentru drutzix):

Ti-e ciuda ca te-am prins cu mata-n sac si m-ai evaluat eronat. Mai citeste. Mercy_ l-am scris legat si nu ca tine separat printr-un punct. laughing

| drutzix a răspuns (pentru Steregoi):

Ai pus underscore la sfarsit nu mai criza ca nu l-ai scris normal.

| Alecsandriii explică (pentru Steregoi):

Jet panaramo.
Nu ai ce cauta aici daca comentariul lasat de tine nu are pic de legatura cu intrebarea pe care am dat-o.

| Steregoi a răspuns (pentru Alecsandriii):

Pai sa incepem: Subiectul raspunde la intrebarea Ce? sau Cine?
Complementul la intrebarea Unde? Predicatul la intrebarea Ce face?
Adjectivul la intrebarea Ce fel de? samd.