| Abbyii a întrebat:

Heii TPU! Voi ce ati scris la evaluarea nationala la romana la subiectul 1 la 5. Mie mi s-a parut o cerinta cam aiurea, am scris ceva dar nu sunt sigura.

8 răspunsuri:
| DeXxa a răspuns:

Am scris si eu o aberatie thinking

| anss23 a răspuns:

Mda...si mie mi s-a parut o cerinta aiurea dar am scris acolo cateva randuri, macar sa iau cateva puncte.Ideea principala era ca nici cei mai bogati feciori nu au reusit sa se urce in copac cred.thinking

| R_8074 a răspuns:

Am scris ca acel pom era unul neobisnuit si nici cei mai vestiti boieri si feciori nu aveau darul de a urca in el, sa ii vada varful. Ceva de genu

| Diiiiiia a răspuns:

Heyy!
Deci Abby... eu am scris asa : Aceasta structura ne prezinta faptul ca nici oamenii importanti(boierii, fetii-frumosi), chiar daca au multe averi, nu le pot face pe toate. ok, aici am spus scurt, ce am mai tinut minte. ca la testare am mai dezvoltat ideea. laughing

| Adriana_5358 a răspuns:

Structura se refera la diferite tipuri de oameni care au venit la provocare. In ciuda diversitatii niciunul nu s-a putut urca in copac.Si ca nu intotdeauna cei care au bani sau o situatzie materiala mai buno pot reusi tot.big grinnu stiu daca e binebig grin

| Iulia_9142 a răspuns:

Eu am scris ceva de genu : Structura din textul dat evidentiaza procedeul artistic specific basmului hiperbola incat "niciunul n-a fost in stare sa se urce in pom" si insusirile pomului neobisnuite

cam asa am scris :-s sper ca este bine straight face

| DeeDee_1845 a răspuns:

Am scris asa:
La nivel stilistic,structura data este o enumeratie,avand rolul de a pune in evidenta numarul mare de oameni care au incercat sa se urce in acel pom(boieri, printi si chiar si feti-frumosi)dar n'au reusit, acest lucru subliniind si insusirile fantastice ale copacului.

| iJustWannaDance a răspuns:

In fraza data, Slavici indica maretia infinita a pomului imparatului, spunand ca nici macar fii de imparat nu au reusit sa urce in el, neavand resursele necesare. (nu sunt 5 randuri, dar asta e... )