| jamesbond28 a întrebat:

Cum vi s-a parut subiectul de la romana, de la Evaluarea Nationala de astazi?

27 răspunsuri:
| MyMindRules a răspuns:

Mie mi s-a parut greu, mai ales B de la subiectul 1.

| Dennys1521 a răspuns:

Eu zic ca au fost de nivel mediu.

| Paulla a răspuns:

Mi s-a părut de nivel mediu, aşa cum mă aşteptam să fie. Un punct în plus pentru faptul că au dat compunere la prima vedere şi n-au dat argumentare la vreo schiţă, cu alte cuvinte au îndemnat la gândit, nu la tocit(mie mi-a prins bine, că nu învăţasem argumentările).

| GoBackInFuture a răspuns:

A fost o nesimtire totala! Problema intregii evaluarii, cea a propozitiei subordonate se putea interpreta gresit de oricine! Pana si profesorii se contraziceau pe tema acestei probleme! Cuvinte destul de grele pentru sinonime, compunerea de la subiectul I o abureala totala! Adica noi invatam tot anul fabule si schite si toate dracoveniile, iar astia ne da roman? Mi se pare ca nu s-a potrivit deloc! Fata de ce s-a dat anul trecut, adica basmul, mi s-a parut de 2 ori mai greu! O nesimtire totala, sa nu mai vorbim de semnificatie si de compunerii! Rusine happy

| JustForFewSeconds a răspuns:

Fraza subordonata trebuia sa ne-o dea mai usoara...acolo am gresit. Si sunt de parere ca Ciresarii nu se potriveste, adica trebuia sa ne dea ceva mai usor, nu de comentat in opinia noastra opera! In alti ani au fost mai usor...eu care vroiam sa iau 9 nici la 8 nu ajungcrying

| SheCanFlyy a răspuns:

Au fost niste subiecte nesimitite pentru un nivel mediu.Sa ne puna sa comentam un fragment dintr-un roman cand noi am stat ca prostii sa invatam schita, nuvela, fabula si toate cele..si au mai pus si fraza aceea interpretabila..nu se face asa ceva..sunt profesori care inca nu stiu raspunsul corect si ei se asteapta de la noi sa stim.Rusine!

| jamesbond28 explică (pentru SheCanFlyy):

Ai dreptate!

| kiduu4pink a răspuns (pentru SheCanFlyy):

Asa-i!

| Ynnh a răspuns (pentru SheCanFlyy):

Subiectele au fost ușoare... adică, nu mi se pare atât de greu să faci un comentariu cu privire la părerea ta asupra fragmentului. Nu-i ca și cum ți-a zis să comentezi întreg romanul! Însă da, fraza este interpretabilă și nu avea ce căută.

| măcheamăăăî a răspuns (pentru SheCanFlyy):

Asa este! Subiectele au fost nasoale, si am invatat degeaba speciile si genurile si toate alea. Rusine le zic si eu!

| firedeaths a răspuns:

Usor dar am gresit la niste chesti usoare oricum eu la romana mereu fac tot si iau 8laughing

| Anerol a răspuns:

A fost potrivit.Dar am avut ceva de furca cu ex 3, subiectul al II-lea, A.

| jamesbond28 explică:

Consider ca a fost de 3 ori mai dificil decat subiectul de anul trecut.Fragmentul din Ciresarii a fost total nepotrivit.Sinonimele au fost grele, si se presupune ca e cel mai usor punct. Fraza a fost fooooooarte interpretabila iar valorile morfologice si functiile sintactice nu au fost chiar usoare.Voi ce credeti?

| Edy97 a răspuns:

F. greu... naspa rau compunerilee si chestia aia despre care se tot vorbeste cu predicatia si cu subiectiva

| Andreea0078 a răspuns:

Nu au fost nici grele, da' nici usoare rau, cu exercitiul 3 de la A la subiectul al 2-lea am avut cateva probleme, dar in final am scris c)subiectiva, tu ce ai scris?

| alexxandra_6637 a răspuns:

Ce e asa de interpretabil al fraza aia? era clar ca propozitia a2a nu avea subiect si prin contragere iesea o subiectiva. daca se contraziceau profesorii(cei care afirma ca e predicativa), imi pare rau dar degeaba se afla in invatamnat.a fost usor..probabil ca daca va dadea schita sau nuvela tot se mai gasea unul sa comenteze.si in plus noi am avut de invatat si genul epic pe langa specii, iar genul epic se intalneste si in balade, romane, etc. ce era asa de greu sa va dati cu parerea despre continutul fragmentului? puteati da definitia genului epic in care se incadreaza opera, apoi scriati ceva despre continut..intr-adevar iti trebuie 7 facultati pentru asta! daca voi (unii) nu ati invatat cum trebuia, asta nu inseamna ca subiectul nu a fost usor. puteti gasi baremul pe edu.ro

| jamesbond28 explică (pentru alexxandra_6637):

La disciplina limba si literatura romana, intotdeauna exista ceva interpritabil. Nu incercati sa ma contraziceti. Matematica bunaoara e exacta. Alba sau Neagra, nu merge cu nu stiu cate feluri de Gri!

| alexxandra_6637 a răspuns:

Cei care nu invata mereu se trezesc vorbind. functiile sintactice au fost de cl a6-a...iar subiectiva aia nu a fost grea deloc. daca ai avut ghinion si nu ai facut sau nu ai invatat, nu nseamna ca subiectele erau nu stiu cum

| Coszmin100 a răspuns:

Nu a fost chiar asa greu am mai gresit pentru ca nu am fost atent dar iau peste 8 big grin

| Deea_Andreea_1997 a răspuns:

Destul de usor...

| 11Liviu11 a răspuns:

Mie nu mia s-a parut cam asa de greu dar am o intrebare ce era la intreabrea cu variantele acelea cu a)atributiva
b)predicativa
c)subiectiva
?

| Coszmin100 a răspuns (pentru 11Liviu11):

Eu am spus c)subiectiva si am aflat ca asa e si pe barem dar nu stiu sigur acum

| Deniiidk a răspuns (pentru 11Liviu11):

Pai eu am scris predicativa.tu ce ai scris?

| jamesbond28 explică (pentru 11Liviu11):

Foarte interpretabil.

| Deea_Andreea_1997 a răspuns (pentru 11Liviu11):

Raspunsul ete b)predicativa

| Dasca a răspuns (pentru 11Liviu11):

Raspunsul corect este c), asa apare si pe barem...dar sunt uni profesori care spun ca ar fi b)

| BiancaSweetGirl a răspuns (pentru 11Liviu11):

Era c) subiectiva