| EuYana a întrebat:

Hey! Am si eu niste intrebari...Voi cum reusiti sa "tociti"? Adica mama imi spune ca daca vreau note bune trebuie sa "tocesc" dar eu nu prea inteleg cum sta treaba cu astasadVreau sa invat dar nu prea stiu cum.Voi cum o faceti? Dau funda!happy

Răspuns Câştigător
| Andre6 a răspuns:

Trebuie sa stai cu cartea de romna de exemplu in fata si sa citesti un text pana crezi ca l-ai inteles destul de bine ca atunci cand profesoara sau profesorul in clasa te intreaba ceva sa stii sa raspunzi corect.sa citesti de multe ori nu este totul trebuie sa inveti sa te exprimi prin cuvinte adecvate, ca atunci cand formulezi un raspuns sa aiba inteles concret.
La matematica incearca sa faci cat mai multe exercitii cele pe care ti le da profesorul ca tema pentru acasa nu sunt suficiente trebuie sa lucrezi cat mai mult desigur nu poti o zi intreaga dar 2-3 ore pe zi cu pauza intre ele este suficient. ca sa faci ce am scris eu mai sus iti trebuie vointa daca ai vointa... sper ca ti-am fost de folos bafta la scoala si nu uita scoala pe primul loc mai tarziu nu iti va parea rau.Pa Pa

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci, citesti lectia de 2-3 ori dupa care faci un rezumat, il citesti si pe acesta de mai multe ori si pe urma incerci sa scrii ceea ce ai retinut, fara a te uita pe carte sau pe rezumatl facut, simplu ca buna ziua

| TiffanyღBJ a răspuns:

Nu este o idee buna sa tocesti pentru ca o sa uiti f repede ceea ce ai invatat. Cel mai bine este sa inveti logic, iti faci tu niste scheme in minte care sa te ajute sa memorezi. Citeste textul respectiv de mai multe ori, incearca sa il intelegi si o sa vezi ca pana la urma o sa reusesti.