| EnvyU a întrebat:

Hey, cand vine vorba de invatat pentru examene, cum va motivati? La mine e mai dificil pentru ca nu am cartile de pe care sa invat. Luni trebuie sa dau la romana restantele si imi e frica, nu stiu nimic, sunt prost, nu am invatat niciodata, lumea zice ca nu sunt prost, eu mereu zic ca sunt prost, nu am nici o asteptare de la mine, si nu vreau sa dezamagesc, asa ca nu spun "da o sa trec peste, etc" pentru ca daca nu reusesc o sa fie si mai nasol.
Voi cum reusiti? va motivati, tociti si apoi luati?

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Salut! Eu unul nu am tocit niciodata intrucat ma ajuta foarte mult memoria vizuala foarte dezvoltata.

Atunci cand chiar nu am chef sa invat pentru ceva anume...de obicei ma motivez in urmatoarele feluri:

1.Iau ceea ce trebuie sa invat rand pe rand...sa zicem invat 1 ora, stau 20 de minute si tot asa... (in acele 20 de minute ma relaxez, stau un pic pe tableta, ceva, asa sunt eu, stiu ca nu e bine)
2.Cand fac exercitii ca sa repet sau ceva anume las sa mearga muzica mea preferata foarte incet in fundal
3.Imi iau cartile de pe care trebuie sa invat si cu un marker evidentiator subliniez tot ce este important si citesc cu atentie acele randuri incercand sa le inteleg
4.Acolo unde este posibil fac un fel de scheme/desene ca sa inteleg mai bine
5.Incerc sa inteleg orice lucru logic, sa inteleg de ce este asa si nu altcumva...

Eu unul sunt olimpic la romana in judetul meu, am castigat multe concursuri judetene...Deci fii atent! Cel mai important lucru este acela de a-ti crea propria compunere (eseu) pe care sa o poti intelege. Nu toci ca disperatul ceva scris de altul intrucat uiti foarte usor asa ceva.
Ia-ti niste foi separate si fa-ti un fel de "plan de bataie". De exemplu, daca ai de facut un text de apartenenta sau ceva de genul:
1-Detalii despre autor
2.Definitie
3.Titlu
4.Tema
5.Detalii specifice genului.
6.O incheiere frumos structurata.
A fost doar un exemplu...pentru mine este mult mai usor sa-mi creez propria compunere dupa un astfel de plan decat sa tocesc mot-a-mot una facuta de altul. Eu scriu ce imi vine atunci pe moment (am inspiratia pe moment foarte buna...)
Nu este bine sa tocesti dar daca nu te consideri in stare sa faci pe cont propriu acel eseu atunci este mai bine sa tocesti unul.Este mai greu dar alta optiune nu ai.
Daca nu ai chef atunci nu te prea poti motiva...nu esti atat de prost ca sa-ti crezi minciunile. Tot ce poti sa-ti spui ca sa te simti mai bine este ceva de genul "Trag tare acum si dupa, cand sunt gata cu restantele o sa stau ca un boier."
Bafta!

1 răspuns:
| GYGYLATINO a răspuns:

EnvyU sal eu zic sa inveti ca asa vei reusi sa l iei dar important ca tu sa vrei sa l ei si cine te poate ajuta mai mult daca stii despre ce ti va cadea la restante mergi la o biblioteca sau afla despre net cam atat citesti de mai multe ori si dupa aia o sa vezi ca o sa l iei bafta