| Notty a întrebat:

Hey. Anul asta am terminat clasa a 10-a şi cred ca mai departe ma voi duce sa învăţ în Italia. M-am documentat pe internet şi pe o pagină scrie ca BAC-ul e dificil ca-s 3 probe scrise şi nu stiu câte orale, pe altă pagină ca e uşor şi în ultimii ani au dat BAC-ul 98 % etc. Nu stiu cr sa cred. Mi-e frică ca nu voi trece şi asa nu prea placandu-mi italiana. Vreau sa stiu toate detaliile la ce se da BAC,având în vedere ca eu fug de matematică, informatică,chimie etc. Adică la ce materii voi da examenul, câte probe vor fi şi cam ce dificultate(imi puteţi da exemple de itemi)?

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Buna.
Pregateste-te din timp pentru a trece acest hop din viata, nimic nu este greu daca perseverezi, si acolo unde nu-ti place.
Succes!
Pa, pa.

| TheAce a răspuns:

Nu iti recomand sistemul de invatamant italian pentru ca e...pur si simplu groaznic de slab. Romanii in general sar 2-3 ani acolo pentru ca pur si simplu este prea usor. Curricula e inchegata destul de bine, in sensul ca informatia bruta nu e greoaie, fiind cernute practic prin sita informatiile mai putin necesare, balastul. Cu toate acestea, sistemul lor de invtamant se bazeaza pe modelul ''baby steps'', iar rezultatele, desi se vad, sunt incomparabil mai modeste decat cele din marea majoritate a continentului european. Gradul de dificultate a bacalaureatului acolo e undeva in jur de 3/10 si cred ca ai promova examenul cu brio si daca l-ai da astazi. Problema e ca nu vad cum ar putea sa te ajute pe tine sa te dezvolti personal si profesional. E drept, invatamantul romanesc formal are o groaza de hibe, a dat gres de nenumarate ori, dar e de sute de ori mai bun decat cel italian iar ceea ce spun eu e usor verificabil: Romanii care merg acolo la studii se plang de faptul ca trebuie sa ''sara'' cativa ani pentru a nu se plictisi. Cat despre materii, tine strict de profilul pe care il alegi (ca si aici). Daca fugi de stiintele exacte, atunci alege un profil uman (poti face si in Romania transferul acesta, nu e nici o problema).

| nustiumatematica a răspuns:

E naspa acolo

| alessia00 a răspuns:

Eu acum o sa trec in clasa11 in Italia sunt aici din a noua, nu este deloc slab invatamantul aicea, nu este deloc usor, si credeama ca nu sunt singura care spune asta am si prietenii romanii care spun la fel, in primul an de scoala in Italia profesorii isi dau silinta iti programeaza si cursurii, si daca nu te strduiesti chiar te pica nu treci ca pestele prin apa, pai 5 ni iti ajuge sa treci iti trebuie 6, pai bacul il daila materiile care sunt importante la profilul tau, eu cum sunt la economie, finanze si marketing o sa dau bacul din engleza, matematia, economie, italiana...