| Sasha2013 a întrebat:

Hey:* as vrea sa stiu care e diferenta dintre o analiza sintactica si una morfologica...le cam incurc de obicei..multumesc anticipat! :* >big grin

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Morfologia se ocupă cu părtile de vorbire si incepi în analiza gramaticala cu: substantiv propriu sau comun, numeral, pronume etc

La analiza sintactică începi cu părtile de propozitie, adică: subiect, predicat (verbal sau nominal), nume predicativ, atribut, complement etc.

NU ai cum să le confunzi!

Ex: Mama scrie.

Analiza morfologică:

mama= subst. com simplu, gen F, nr. sg., caz N, articulat cu articol hotarat "a", functia sint. de subiect (cine scrie?)

Analiza sintactică:

mama= subiect exprimat prin subst comun simplu, gen F, nr. sg, caz N, ariculat cu art hot "a". Atat!

2 răspunsuri:
| cristianfasola a răspuns:

La analiza sintactica incepi su fs si la cea morfologica incepi cu parte de vorbire. funda?big grin