| dya333 a întrebat:

Hey cei care aveti bursa la facultate, de ce medie a-ti avut nevoie(Media generala de la bac sau media generala a celor 4 ani si care este media minima cu care se poate intra)Stiu ca difera de la o facultate la alta dar oricum vreau sa stiu.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Totul depinde de bugetul facultatii si numarul de buserse pe care il ofera

1 răspuns:
| alessia5158 a răspuns:

Confunzi "taxa"cu "bursa"---" cu taxa" sau "fara taxa"(student "la buget") inseamna plata sau scutirea de plata pentru studiile universitare( cursuri, laboratoare, seminarii)---"bursa" inseamna o suma de bani cel putin egala cu minimul costului cazarii in camine si masa in cantinele studentesti( o primesti daca esti student integralist si ai rezultate deosebite la invatatura -bursa de merit sau ai o situatie sociala precara-bursa sociala).Nu toate universitatile acorda burse studentilor sai sau, daca le acorda, numarul acestora este foarte mic.
Taxa pentru studii universitare, cel putin pana anul acesta, este singura care avea tangenta cu media de bac( concurs de admitere" pe baza de dosar")--- se pare ca, din anul urmator, universitatile vor organiza un adevarat concurs de admitere( cu sustinerea unor probe de concurs)--- in acest caz, media de bacalaureat sau alta medie nu va mai avea nicio relevanta pentru admiterea la facultate.
Numai bine!