| DoubleS a întrebat:

Pentru a intra la Oxford ( eventual cu bursa ) de ce medie este nevoie? Se tine cont mai mult de media din generala sau din liceu? Cu ce medie trebuie sa iau bacul? Si nu in ultimul rand, care sunt formalitatile de inscriere? Se da un examen acolo, sau cum?

Răspuns Câştigător
| cyalexander a răspuns:

Nu e neaparat sa ai multe diplome, desi acestea ajuta.Sa dai IELTS-ul in a 11-a sau in a 12-a, media din liceu nu conteaza asa de mult ca media de la bac, totusi sa ai peste 9.La bac peste 9, 50.Si nu se da niciun examen, marea majoritate a universitatilor din UK considera bacul destul.O sa trebuiasca sa-ti faci un eseu, sa faci un CV, sa ceri un profesor sa-ti scrie o scrisoare de recomandare.Pe langa asta, e posibil si sa-ti ia un interviu.

17 răspunsuri:
| ZvT a răspuns:

Intrii cu tupeu si-i mituiesti cu o ciocolata. Incearca chiar daca zice lumea ca se intra greu, nu te costa decat bani si timp.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Wow, ce aspiratii ai!
Este nevoie de destule! Trebuie sa ai un examen dat, Cambridge. Si trebuie pe langa mediile foarte mari sa stii foarte multe pe langa scoala, intra intr-un fel de CV, si fi participat la olimpiade nationale/internationale la materia la care vrei sa intrii... Nu e asa usor.

| DoubleS explică (pentru anonim_4396):

Stiu ca nu e usor, si stiu ca pot muncii incat sa am o sansa sa intru. imi poti spune in ce consta examenul, daca si sti?

| anonim_4396 a răspuns (pentru DoubleS):

Pai examenul e pentru limba engleza, trebuie sa o stii perfect. Plus medii, plus alte testari. Nu e imposibil, e mult de munca happy Un verisor de al meu a intrat la Oxford, de la el stiu, dar nu imi aduc aminte foarte bine, am sa iti trimit maine un mesaj cu ce iti mai trebuie, sa il intreb si pe el, daca are timp happy

| cyalexander a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu trebuie sa stii engleza perfect, te inseli.IELTS-ul e destul de simplu, inclusiv cel academic.Singurul incovienent este timpul.IELTS-ul consta in 4 probe.Pentru ceea ce vrea e mai bine sa ia IELTS-ul, nu Cambridge-ul. Universitatile din UK cer mai mult IELTS.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ajuta foarte mult la CV sa ai diplome, dar nu de participare la concursuri nationale/internationale. Si despre medii, daca vrei sa fii apreciata de cei de acolo... ia intre ~9, 90 - 10, 00 (medie la BAC) happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru cyalexander):

Poate perfect e un termen prea mare, dar sa fii destul de avansat... Adica Oxfordul nu e in Romania sa te descurci cu materna... laughing

| cyalexander a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai e alta posibilitate, multe universitati din UK mai fac un an de engleza pe langa cele de facultate, fie separat, fie impreuna.

| anonim_4396 a răspuns (pentru cyalexander):

De asta nu stiam, interesanta idea. Si ar fi trebuit sa stiu, eu tot la Oxford vreau sa intru happy

| cyalexander a răspuns (pentru anonim_4396):

Greu la Oxford, ma multumesc cu orice alta universitate, in Anglia vreau sa fac si eu facultatea.Cel mai mult mi-e frica de respingerea celor din jur.

| CryChristiAN a răspuns (pentru anonim_4396):

Media la BAC se face doar la materiile la care ai ales sa dai bac-ul nu? Daca da, floare la ureche pentru minehappy.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CryChristiAN):

Asta nu mai stiu...

| valentino52 a răspuns:

Cum au zis altii trebuie nu numai CV impresionant, cambridge proficiency dar si multi bani pentru a plati taxa anuala! cu bursa la oxford nu o sa ajungi niciodata decat daca ajungi la olimpiade internationale de matematica si iei premii mari si te observa vreo companie care e dispusa sa iti plateasca taxele de scolarizare cu conditia ca dupa aia sa muncesti la ei! Exista o bursa de 1000 de lire pe an pentru cei cu peste 9.50 in bac spre exemplu colegii mei plecati dau cam 9000 pe an si ii ajuta putin de tot si bursa respectiva. Pe scurt poti sa ai si 10 pe linie in generala, 10 pe linie in liceu si 10 curat in bac ca tot nu ajungi la Oxford sau orice alta facultate din Anglia fara cheltuiala. Daca ai bani, atunci ajungi acolo si cu media 7, 50 nu conteaza, bacul sa il promovezi si sa ai o diploma ca stii engleza.

Răspuns utilizator avertizat
| Decrepit a răspuns:

Tu nu stii scrie corect "munci", asculti Nane, esti habarnista si vrei la Oxford?

This is why we can't have nice things...

| cyalexander a răspuns:

Daca nu-ti iese cu oxford poti sa intri pe http://www.education-abroad.ro/,e organizatie care ajuta studentii romani sa intre la facultati straine si sa le plateasca costul de predare si o mare parte din costul de trai.