| sssss a întrebat:

Hey!:* Cine imi spune si mie cum se calculeaza fusurile orare pe glob? Multumesc!:*

3 răspunsuri:
| HaiHui4Ever a răspuns:

GMT +/- cateva ore in functie de pozitia pe glob. Intre 2 meridiane consecutive e diferenta de 1 ora

| Unnamed_5767 a răspuns:

Orientarea se face dupa meridianul de 0 grade, adica Londra(12:00). In stanga Londrei orele scad intre anumite meridiane si tari adica de la (12:00 in jos spre 11:00 si tot asa). Inspre dreapta (inspre Europa) fusul orar creste (12:00 spre 13:00 si tot asa).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Click aici si afli raspunsul la intrebare explicat. http://ro.wikipedia.org/wiki/Fus_orar