| DyTz@ a întrebat:

Cine imi poate spune niste fluvi de pe glob? fundita

12 răspunsuri:
| justme97 a răspuns:

1. Nil, Locatie: Africa, Lungime: 6695 km
2. Amazon, Locatie: America de Sud, Lungime: 6440 km
3. Yangtze, Locatie: China, Lungime: 6300 km
4. Mississippi, Locatie: SUA, Lungime: 6019 km
5. Ob-Irtîş, Locatie: Rusia, Lungime: 5570 km
6. Congo, Locatie: Africa, Lungime: 4670 km
7. Huang He, Locatie: China, Lungime: 4670 km
8. Amur, Locatie: Rusia/China, Lungime: 4510 km

| Violent a răspuns:

Nilul,dunare,amazon.

| LoveTVD a răspuns:

Nil, eufrat, tigru, nigerwinking funda?

| aTi a răspuns:

Pfai... Dunare,Nil,Amazon,Volga,Rin,Pad,Sena,Gange, Colorado, Congo si asta e doar ce mi-am amintit acum.

| JohannaStone a răspuns:

Europa: Dunare, Volga, Tamisa, Rin, Sena etc. Asia: Huang He, Chang Jiang, Gange, Indus etc. America de Nord: Mississippi; America de Sud: Amazon; Australia: Murray, Darling. Poti cauta pe net, pe harti sau in atlase.

| mariusik2012 a răspuns:

Gange, rin, nil, volga, sena, pad, dunarea...
sper ca sunt destule

| sergiu a răspuns:

Le ai aici pe toate :) http://ro.wikipedia.org/wiki/Liste_de_fluvii

| 62mariaelena a răspuns:

Nil, dunarea, tamisa si mai ai si aici http://ro.wikipedia.org/wiki/Liste_de_fluvii

| roxanikaroxanne a răspuns:

Ebro,Guadaquivir, Tajo, Rin,Dunarea, Pad, Blanda, Tay, Dee, Peciora, Elba...mai vrei?