| AllesSy a întrebat:

Hey! La examenul de astazi am si eu o intrebare inainte sa se posteze baremul ca mai sunt 2 ore pana atunci si nu mai am rabdare. Deci, la sub2: ex.3 de=prepozitie simpla, care=pronume relativ, si=conjunctie coordonatoare copulativa( aici am scris pe dos ), psihologice=adjectiv propriu-zis? si la ex6 am scris "S-a nascut sa fie scriitor." deci?

8 răspunsuri:
| alexs99 a răspuns:

Ai scris foarte bine, dar am de facut o mica precizare:la prepozitia "de" trebuia sa scrii si ca este cu regim de acuzativ.big grin
O zi buna.

| Lαrisα a răspuns:

Da, cred ca e corect.

| fearlessss a răspuns:

Da e bine, cred.Asa am facut si eu.La,, aceia'' ce ai scris?

| JoinTu a răspuns:

Restul sunt bune dar propozitia predicativa nu prea cred ca este buna. In propozitia regenta trebuie sa se afle un verb copulativ, s-a nascut mi se pare mai mult predicativ...

| Mihaela_Dorin_1978 a răspuns (pentru JoinTu):

E perfecta. Verbul a se naste este predicativ in propozitiabig grinelfinul naste pui vii.
In fraza,, S-a nascut sa fie scriitor " prin contragere avem un un NP>:,, S-a nascut scriitor', la fel cu,, S-a nascut talentat'

| AllesSy explică (pentru Mihaela_Dorin_1978):

Wtf laughing "elfinul naste pui vii"? Tu razi de mine sau chiar e bine cum am scris! laughing)

| AddaLacrima a răspuns:

Nu am inteles nimic. Mai clar?