| qCuteKawaii a întrebat:

Hey, maine am lucrare la matematica si am cam uitat cum se rezolva inegalitatile cu modul, ma puteti ajuta sa le inteleg?
1. |3x-2| mai mic sau egal cu 0
Cum se face? Tinand cont ca enuntul este ( sa se determine numerele reale care verifica inegalitatile)?

3 răspunsuri:
| Loser8299 a răspuns:

Folosesti relatiile de nedeterminare Heisenberg(pozitie-impuls), si incerci o descriere a experimentului trecerii unui fascicul de electroni printr-o fanta.

| NeaVasile a răspuns:

Modulul e mereu pozitiv.
Exemplu

|x| = 3
x poate fii 3 si -3

Un modul nu poate fi mai mic decat 0.

Deci in cazul tau trebuie sa fie egal cu 0 pentru ca mai mic nu poate fii.

|3x-2| = 0
3x-2=0
3x=2
x=3/2
x=1.5

Daca e sa fie de exemplu

|3x-2| mai mare sau egal cu 2

3x-2 poate fii si -2 sau mai mic si +2 sau mai mare si vei avea doua multimi pentru x

3x-2 >= 2
3x => 4
x => 3/4

3x-2

| anonim_4396 a răspuns (pentru NeaVasile):

3x-2