| TheFeeye a întrebat:

Hey pentru cei care au dat examenul la mate azi, ce ati facut la subiectul 2 la exercitiul 3 cel cu elevi, cate fete v-au dat? :-s

16 răspunsuri:
| fluturas a răspuns:

Am scris 14, am uitat de fetele care pleacahee hee, trebuia 16

| daydreamer a răspuns:

O tampenie, mi-a dat 9 fete si 17 baieti. Rezulta 26 de elevi, dar nu e ca in barem si nu cred ca mi-l puncteaza. Tu?

| daydreamer a răspuns (pentru daydreamer):

Anuleaza. Mi-am amintitlaughing 16 fete si 10 baieti, dar am uitat sa-i adun pe cei care auplecat, deci pe foaie am scris 14 fete si 7 baieti.

| TheFeeye explică (pentru daydreamer):

Mie 7 fete, ce ma oftic nu m-am gandit la fetele care au plecat pff, am uitat sa le adun pe celelalte 2 :-l

| daydreamer a răspuns (pentru daydreamer):

Anuleaza. Mi-am amintitlaughing 16 fete si 10 baieti, dar am uitat sa-i adun pe cei care au plecat, deci pe foaie am scris 14 fete si 7 baieti.

| TheFeeye explică (pentru daydreamer):

Oke laughing

| Lullly a răspuns:

Deci faci asa.Notezi a-numarul fetelor b-numarul baietilor.
a+b=26 elevi
ecuatia este asa: a-2=2 ori(b-3)
Si rezolvi folosind sistemul de ecuatii.
Iti da 16 fete si 10 baieti.

| TheFeeye explică (pentru Lullly):

Crezi ca o sa-mi puncteze chiar daca am uitat sa adun si celelalte 2 fete? Caci ecuatia e buna.

| Lullly a răspuns (pentru TheFeeye):

Da, sigur.2 sau 3 puncte

| MaryLoveAnime a răspuns:

Am scris 16 ^^ si profesoara mea de meditatii mi-a zis ca este bine.

| lovelife9 a răspuns:

Pai mie mi-au dat 14 dar trebuia 16, eu nu am pus fetele care au plecat si de aceea nu mi-a dat bine.

| Ynnh a răspuns:

16 fete happy.

| Ali4 a răspuns:

Eu nu am facut problema, dar iti pot spune ca in barem am vazut ca raspunsul corect era 16 fete parcahappySper ca te-am ajutat un picbig grin

| SGB a răspuns:

Citind pe realitatea.net acest subiect, toata matematica s-a dus de rapa. Inainte, cand am dat eu bac-ul erau subiecte. Acum, din enuntul acesta, pot trage o singura concluzie: dezinformare, nu logica. Adica: citind enuntul, se calculeaza usor ca raman doar 14 fete in clasa (dublul baietilor). Acum, la intrebare nu este specificat numarul total de fete, sau numarul ramas. Doar numarul fetelor; (ramase sau total?! ) Initial am crezut 14, citind enuntul pentru a doua oara (pentru ca normal asa s-ar face), mi-a picat fisa cu celelalte 2. Acum ramasesem in dubii; 14 sau 16? Daca as fi scris ambele raspunsuri probabil mi-ar fi pus un x mare (0 puncte). Deci era mai mult la noroc, nicidecum o gandire logica.
Este ca si cum te-as pune sa-mi construiesti o casa avand doar o camera (fara alte amanunte). Iti faci planurile si faci 4 pereti cu un acoperis. La final, iti spun ca de fapt, o vroiam cu 3 pereti. Pur si simplu dezinformare. Cel putin, parerea mea!

| SGB a răspuns (pentru SGB):

Ca un raspuns utilizatorului Lullly.
Notezi a-numarul fetelor b-numarul baietilor.
a+b=26 elevi
ecuatia este asa: a-2=2 ori(b-3)
Si rezolvi folosind sistemul de ecuatii.
Iti da 16 fete si 10 baieti.

Foarte corect ai rezolvat, dar daca ai citit comentariul meu ecuatia se putea pune si astfel. Au plecat acei 5 elevi, deci au ramas 21. Acum a(nr fete)=2xb(nr baieti) si a+b=21. Rezolvand sistemul, rezulta 14 fete si 7 baieti. Eu unul nu vad nicaieri ca te pune sa calculezi numarul fetelor ramase sau numarul total de fete. Deci se poate presupune foarte usor ca raspunsul tau este eronat, totul este la libera interpretare.

| Diane23 a răspuns:

Mie mi-au dat 16 fete si 10 baieti.