| memesee a întrebat:

Aș vrea să dau la litere. Mă interesează o listă cu toate cărțile care trebuie citite în anul 1, 2 și 3.
Dau fundiță. Mulțumesc!

3 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Vei afla, in anii respectivi, ce carti ai de citit.
Nimeni nu-ti poate da o astfel de lista, pentru ca ea depinde de facultate (Cluj, Iasi, Bucuresti si care-or mai fi), de profesori, de cursurile pe care le urmezi.
Ca sa nu mai spun ca, la Litere, sunt o gramada de specializari, iar lista difera de la o specializare la alta.
Iar pe tine nu te-a dus capul sa spui macar la ce specializare vrei sa mergi.
Oricum, la felul in care ai pus intrebarea, cred ca mai ai cativa ani pana ajungi la facultate, timp in care sa-ti dai seama ca facultatea nu e liceu sau scoala generala, sa ai "lecturi obligatorii" pe timpul vacantei.

| memesee explică (pentru ardnaxur1961):

Aș vrea să dau la română-engleză.

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru memesee):

Cum spuneam, lista o vei avea de la profesori. Fiecare cu lista lui.
Eu am facut Facultatea de Litere si, daca pana la facultate, citisem cam o biblioteca, in facultate am mai citit una.
Presupun, insa, ca daca vrei la Litere, iti place sa citesti.