| MaduMadutsa a întrebat:

Adesea ma gandesc la ce liceu sa ma duc si habar nu am! Sunt din Braila si chiar nu stiu ce sa fac, tinand cont ca sunt un elev "bun" (am terminat pana cum doar cu medii de 9, 93; 9, 86 la scoala generala). Acum sunt clasa a 7a. Daca as avea media de admitere sa zicem 7-8-9 la ce liceu as putea sa ma duc? Nu cunosc care-i treaba cu profilele alea. As vreau un liceu in care s a fie profesori buni, sa fie situat bine si sa fie si oarecum renumit. Ma gandeam la pedagogic, dar habar nu am! As dori mai multe informatii! Dau funda la cel mai bun raspuns!

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi liceele/specializările & mediile la linkul :
http://www.admitereliceu.ro/alege-liceu-pas-2?county_id=8&city_id=1932

Dacă vrei să te înscrii la Liceul Pedagogic, atunci trebuie să ai medie de trecere ( minim 5 - media de admitere ) şi TREBUIE să dai probe eliminatorii ( vocaţionale )!
Media finală a celor admişi depinde şi de concurenţă...

Trebuie să dai Evaluarea Naţională normală ( Română + Matematică ) şi, în plus, TREBUIE să dai ( în luna mai 2015 ) Probele de aptitudini pentru "vocaţional" ( pedagogic ) - vezi detalii despre probele de aptitudini în Anexa nr. 3 la ordinul M.E.N. nr. 4432/29.08.2014 de la linkul :
http://www.edu.ro/index.php/legaldocs/22040

http://www.isjbraila.ro/......I_2015.pdf

Toate cele bune.

| neutrino a răspuns:

Un liceu cu profil alimentatie publica ti-ar trebui tie.

| MaduMadutsa explică (pentru neutrino):

Pe bune? nu am mai auzit de profilul asta laughing ce pot face cu el?

| aviii a răspuns (pentru neutrino):

Faci misto de ea?! Ar insemna economic... nu iti trebuie economicwinking ai medii bune si banuiesc ca inveti bine...intereseazate mai bine.mai ai 1 an apox de gandit big grin