| truliluli a întrebat:

Salut prieteni! Ma puteti ajuta si pe mine in a intelege mai bine cazurile si functiile sintactice la subst? Daca puteti sa-mi face-ti cu cuvantul "Prieten" prop la toate cazurile si functiile sintactice posibile. Multumesc Anticipat!

1 răspuns:
| MadaMadalina1234 a răspuns:

Pai, În propoziție, substantivele au adesea rolul de subiect sau complement direct, pot fi înlocuite de pronume sau pot fi determinate de adjective.
Se numesc substantive numărabile cele care denumesc obiecte separate, care se pot număra. Cele mai multe substantive care denumesc ființe, lucruri, evenimente și locuri intră în această categorie. Substantivele numărabile au formă de plural, pot fi determinate de atribute (numerale, adjective) care exprimă cantitatea: trei purceluși, o mulțime de probleme, cîteva minute.
Substantivele nenumărabile denumesc noțiuni care nu pot fi numărate și deci nu admit ideea de singular sau plural, precum o mare parte din noțiunile abstracte. Aceste substantive fie au numai formă de singular (sau forma lor de plural are un sens diferit), fie au numai formă de plural (sau forma de singular este practic nefolosită). Exemple:
defective de plural : oxigen, nisip, fericire, sete, unt, lapte
defective de singular : zori, tărîțe, plete, viscere, mezi, ochelari.
Bun si pentru cuvantul prieten pot sa-ti dau dau doar propozitii la toate functiile sintactice :

- Un "prieten" a fost pe la mine ieri.(subiect)
- mingea "prietenului " meu a sarit peste gard.(atribut)
- Eu am mers catre "prieten". (complement)

Sper ca te-am ajutat. happy Bye-bye! :* :*