| MaryaElena2979 a întrebat:

Am nevoie de ajutor la o problema de chimie.Cum aflu masa unei substante dizolvate in apa?

Răspuns Câştigător
| CcIiNnEeVvAa a răspuns:

Pai, masa substantei dizolvate in apa = diferenta dintre masa solutiei si masa apei, sau, prin raportul: concentratia solutiei supra 100 = masa substantei dizolvata din apa supra masa solutiei => masa substantei dizolvate = concentratie solutiei x masa ei supra 100. bafta! happy

4 răspunsuri:
| MitroKta a răspuns:

N-are cum sa fie doar atata enuntul problemei. E o relatie cu masa dizolvatului/masa solutiei * 100. Masa solutiei este masa apei plus masa substantei dizolvate. E ceva in legatura cu saturatia. Cata substanta poate accepta apa in cazul tau.

| Letty03 a răspuns:

Pui o anumita cantitate de apa intr-un vas gradat, scrii pe o foaie ca are, apoi pui substanza si scrii cat are dupa ce ai pus-o, si le scazi.

| andrei_1493 a răspuns:

DA ce ai facut tot anul laughing... evident

Metoda 1(ce-a recomandata de mine) :
raportul C(md/mersi)100 unde c=concentratia(ex 3%) md=masa de solutie si mersi=masa de solvat adica dizolvant
Metoda 2:
deci stii masa apei mai intai da? bun..adaugi solutia si ai masa x deci scazi masa x adica total si masa apei fara solutie

| Aliii99 a răspuns:

Md= mersi x c% supra 100%. mersi= md+mapa. md = masa substantei dizolvate. mapa= masa apei. c%= concentratia procentuala, iar mersi= masa solutiei. Asta este formula. Sper ca am fost de ajutor. happy. daca mai ai vreo nelamurire ma intrebi.