| anonim_4396 a întrebat:

Am o intrebare pentru voi. Anul asta vreau sa merg la Politehnica Timisoara, la Calculatoare si va trebui sa dau admitere.
Anul trecut am participat la concursul "Universul Einstein" si am luat premiul II. Se poate sa fiu admis pe baza diplomei de concurs, fara sa mai dau examen de admitere?
Multumesc!

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"Art. 12. Absolvenţii de liceu promoţia 2015, cu diplomă de bacalaureat, care în cel puţin unul din cei 4 ani de studii liceale au obţinut distincţii la olimpiadele şcolare naţionale sau internaţionale şi/sau la alte concursuri naţionale sau internaţionale (locurile I, II, III ori medalia de aur, argint sau bronz sau echivalente ale acestora) pot fi admişi în UPT, fără concurs, în cadrul numărului de locuri care face obiectul concursului, dacă disciplina la care au fost distinşi se regăseşte printre cele agreate de facultăţi, conform unor metodologii proprii şi dacă respectivele concursuri sunt recunoscute de Ministerul Educaţiei şi Cercetării ştiinţifice sau organizate de UPT. Diplomele care atestă distincţiile mai sus menţionate trebuie validate, la înscriere, de către Comisia Centrală de Admitere a UPT." - SURSA = Metodologia de admitere de la linkul oficial : http://www.upt.ro/......e_2015.pdf

Toate cele bune!

| darkknightrises07 a răspuns (pentru bursuc001):

Iti multumesc, dar si eu tot de aici am citit prima data. Eu vreau sa intreb daca diploma de la concurs se inscrie in cerintele celor de la Timisoara.

| bursuc001 a răspuns (pentru darkknightrises07):

Trebuie să ÎNTREBI exact ce Concursuri se iau în considerare deoarece NU este publicată lista cu denumirea acestora!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Sorry pentru lipsa diacriticelor şi aspectul/formatul răspunsului, dar "roboţelul" TPU a "dat-o pe ulei" rolling on the floor

EDITAT : Azi văd că şi-a "revenit" Roboţelul TPU laughing
Prin urmare, am adăugat diacriticele necesare happy