| 9Mike a întrebat:

Hey, TPU!
Am o problema...

Deci, sunt a 8-a, si, bineinteles, a inceput sa ma ia frica de examen. Mai ales la matematica. Chiar azi am avut un test la algebra, si problema e ca nu am stiut 1 exercitiu si o parte dintr-altul, cu toate ca am lucrat ceva mai mult de 10 pagini inainte, si am invatat toata teoria. Tind sa precizez ca nu ma consider prost, ba chiar am avut mediile din clasele anterioare mai mari de 9, 90. Materia de clasa o inteleg, singura problema e ca. na, la fiecare test, ma blochez la o problema, sau uit cate ceva. E cate un tip de problema la care pur si simplu nu gasesc ce trebuie sa fac. Si asta imi amplifica frica fata de examen, ma intreb, daca mi se intampla asa ceva acolo? Mi s-a dus liceul, cu tot cu viitor.

Oare ce sa fac?. Va rog, orice sfat e binevenit happy.

Răspuns Câştigător
| tacitacitaci a răspuns:

"Mi s-a dus liceul, cu tot cu viitor."
Replica asta imi aduce aminte de o fosta colega. Era exact ca tine. A avut media mica.
De ce? S-a ingrijorat de examen ca o proasta si a pierdut tocmai din cauza asta. Si-a pus bete in roata singura. Gandeste-te ca o sa iei examenul exact cu ce note vrei tu(sa fie rezonabile) si nu te indoi nici cel mai mic moment ca o sa dai rateu.
Eu nu m-am strofocat foarte mult. Mi-am propus un liceu si acolo am ajuns. Mi-am propus o nota la mate(pe care am luat-o, chiar intrecut-o), iar la romana mi-am pus bete in roate(nefiind as la gramatica, care si acum nu-mi place).
Pe scurt:
-Nu te gandi ca o sa gresesti
-Daca te gandesti ca o sa gresesti, o sa gresesti
-Alegeti teluri! De ex: la romana o sa iau nota x, iar la mate nota y. In special liceul. Vreau sa ajung la liceul z. Daca iti repeti ultima fraza si te si apuci sa inveti o sa reusesti.
-Examenul nu e chiar atat de mare scofala. Desigur. acum te gandesti ca as fi un prost din ala fara viitor care a ajuns la un liceu slab(nu). Viitorul si cariera ta ti-o faci tu. Nu liceul, nu mama, nu tata, ci tu. Iti trebuie doar ambitie si vei reusii. Poti realiza totul. Trebuie doar sa vrei. Poti sa fi si cel mai slab din clasa. Daca ai o idee si poti sa o construiesti nu-ti trebuie un doctorat sau ceva de genu', doar gandirea.

3 răspunsuri:
| Moryami a răspuns:

Esti exact ca mine happy Continua sa lucrezi la matematica, examenul ala o fi el greu dar nu ne face el pe noi ci invers happy

| 9Mike explică:

Va multumesc amandurora mult de ajutor! happy Am sa-ti ascult sfatul, taci. Mersi inca o data.

| quantshop a răspuns:

Adaug la sfaturile postate anterior: exerseaza zilnic, vei deveni mai stapan pe tine, pe fortele tale. Poate te ajuta si https://www.youtube.com/user/RezolvariMatematica/

Acolo, la examen, "doar fa-ti treaba". Fii atent, concentreaza-te, fii atent cum copii datele din enunt sau de pe randul anterior, fa o rezolvare cat mai clara si ordonata, nu uita sa scrii si formulele care stau la baza rezolvarii etc. si totul va fi bine. Cunosc un copil care la simulari a luat la Limba Romana note peste 8, 50 si in examenul final a luat 6. La testul de matematica a luat 8, 50. Din cauza emotiilor a iesit dupa 60 de minute. Cu siguranta daca ar mai fi stat in sala, reusea o nota mai mare... Nu privi testul ca un examen, ci ca pe o tema pe care o rezolvi intr-o banca, la scoala, in loc sa o rezolvi la birou, in camera ta.

Succes!