| Peter28 a întrebat:

Sunt in clasa a-VIII-a si nu stiu la ce profil sa dau la liceu. Am de ales intre: Mate-Info, Stiinte sociale, Chimie-Biologie. Nu stiu ce sa fac. Ajutati-ma va rog!

Răspuns Câştigător
| AlinaaAli a răspuns:

Pai depinde ce iti place tie!
la mate-info o sa te sufoce cu matematica si informatica, pe langa chimie si fizaca plus ca la bac e groaznic de greu! daca iti place matematica si informatica atunci e ok1dar sa nu te astepti a la informatica sa te joc pe calc doar, o sa fie probleme si exercitii pe care cred ca nici Enstein nu le poate rezolvalaughing
Stiintele sociale nu prea stiu eu cu ce se mananca dar cred ca o sa faci ceva materii mai relaxante unde nu trebuie sa iti bati capu, poate e chiar ok acolo!
chimie biologie e un pic nasol daca nu le ai cu chimia pentru ca faci multa si la fel si fizica si putina matematica plus ca mai trebuie sa tocesti si la biologie!
acum ca ti le-am descris in mare sper sa iti alegi ceva!
daca tu cauti ceva mai usor cred ca ar trebui s mergi la stiinte sociale!

| InVisible99 a răspuns (pentru AlinaaAli):

Sincer chiar exagerezi...nu e asa groaznica info atat timp cat ai niste profi buni,iar la bac daca nu vrei sa dai la info mai este si chimie sau biologie, insa intr-adevar nivelul de mate e mai avansat
SI NU TE LUA DUPA CEI CARE ITI SUGEREAZA SA-TI ALEGI PROFILUL DE LICEU DUPA MESERIA DIN VIITOR, nu are treaba...pana la urma nici o scoala nu te invata sa faci meserie, depinde numai de tine si de munca ta suplimentara pe viitor

6 răspunsuri:
| sbboy a răspuns:

De ce sa-ti zic sa te duci la mate-info daca nu-ti place matematica?
Nimeni nu poate alege in locul tau!
Tu esti cel care decizi.E esential sa te duci la un profil care sa te ajute in viitor.Gandeste-te ce vrei sa te faci. Pune in balanta toate calitatile tale.Sa nu alegi un profil pentru prestigiul sau.
Fa ceea ce iti place.

| InVisible99 a răspuns:

Buna
In functie de ce materii iti plac acolo sa mergi,daca iti place mate-fizica-chimie-info mergi la mate info love struck,daca iti place lb romana-istorie-logica/psihologie/economie/filozofie mergi la stiinte sociale si daca iti place chimia-biologie, putina mate, dar nivel slabutz, mergi la chimie-biologie...numai de tine depinde aceasta alegere, nu te lua dupa fiecare pentru ca numai tu poti sti ce vrei sa studiezi pe viitor si daca te tine laughing
Baftawinking

| Dede1 a răspuns:

Daca ne-ai da si mediile 5-8 ar fi bine.

| nonameih0000 a răspuns:

Parerea mea e ca cel mai usor si nu foarte complicat este la stiinte sociale. La mate-info si chimie-biologie iti cam trebuie pregatire pentru a te descurca bine. Oricum, alegerea e a ta.Succes!

| cosimina a răspuns:

In primul rand ai putea saii intrebii pe elevii de la liceu cum e la profilul lor. Daca nu esti hotarat ce cariera ai vrea sa ai eu as zice sa te duci la stiinte social. Odata ce te-ai dus la stiinte sociale ai putea sa urmezi orice facultate pe cand daca te duci la mate-info si ai vrea sa faci medicina sau dreptul o sa iti fie foarte greu.
Si eu sunt in a 8 si am vorbit cu mai multi profesori si elevi de la liceu si mi-au spus ca daca merge la stiinte sociale o sa am mai multe posibilitati.