| anonim_4396 a întrebat:

ce licee peste 9 din Bucuresti imi recomandati? Am si niste nedumeriri in privinta profilului:stiinte ale naturii sau stiinte sociale?

Răspuns Câştigător
| michelia a răspuns:

Da, e cam greu pentru tine. Si putin contradictoriu.
Se pare insa ca te atrag mai mult stiintele. Profilul de stiintele naturii e considerat mai greu si mai performant.In general acolo se indreapta viitorii medicinisti sau biologi.
Stiintele sociale sint un soi de filologie mascata ( faci si latina de exemplu ) si sint preferate de catre cei care ar vrea sa urmeze eventual dreptul sau stiintele comunicarii, istorie, geografie. Cred ca e cel mai lejer profil de liceu. Ori te-ai plictisi, ori huzuresti: )

3 răspunsuri:
| michelia a răspuns:

Intii decide-te asupra profilului, asta e mai important.
Nu sint nici macar inrudite ( cum ar fi filologia cu stiintele sociale).

La stiintele naturii faci evident, multe ore de stiinte: matematica, fizica, chimie, biologie si vei da si teze la aceste obiecte, plus bacalaureatul.

La stiinte sociale predomina orele de limba romana, disciplinele umaniste( istorie, geografie), limbile straine precum si discipline specifice ( psihologie, logica, filosofie pe parcursul celor 4 ani ). Tezele si probele de bacalaureat sint tot la aceste materii. Matematica si celelalte stiinte se studiaza doar in primii 2 ani si nu sint considerate materii prioritare.

Dupa ce te gindesti care profil ti se potriveste mai mult, intra pe www.edu.ro, alege " admitere 2013" ( dar te duci apoi la 2012 (! ) selecteaza Bucurestiul de pe harta si ia la rind colegiile si liceele care au profilul preferat, uitindu-te la mediile de admitere de anul trecut.

| anonim_4396 explică (pentru michelia):

Multumesc pentru raspuns! Stiu ca nu sunt inrudite stiintele sociale si ale naturii dar nu am o materie care sa "domine ".Imi plac :algebra,romana, chimia, geografia, biologia si limbile straine. Si nu imi plac :geometria *, fizica si istoria *. Stiu sigur ca nu vreau sa ma duc la mate info sau filologie.Iti dai seama ce alegere trebuie sa fac :REAL VS UMAN

| anonim_4396 explică (pentru michelia):

Da,cred ca voi alege stiintele naturii.Am auzit ca e un profil la care se fac majoritatea materiilor din generala si nu mi se elimina vreo materie, spre deosebire de stiinte sociale unde nu mai fac atatea materii. Banuiesc ca stiind matematica mai bine, ai mai multe optiuni la o facultate deoarece momentan nu stiu in ce domeniu vreau sa promovez

| michelia a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, e cam greu pentru tine. Si putin contradictoriu.
Se pare insa ca te atrag mai mult stiintele. Profilul de stiintele naturii e considerat mai greu si mai performant.In general acolo se indreapta viitorii medicinisti sau biologi.
Stiintele sociale sint un soi de filologie mascata ( faci si latina de exemplu ) si sint preferate de catre cei care ar vrea sa urmeze eventual dreptul sau stiintele comunicarii, istorie, geografie. Cred ca e cel mai lejer profil de liceu. Ori te-ai plictisi, ori huzuresti: )