| anonim_4396 a întrebat:

Hey, TPU. Chiar dacă în barem (la bac mate tehnologic) nu se cer condiții de existență la logaritmi, îmi scade ceva dacă nu le-am pus? Iar la ecuația tangentei în barem era trecut y=2x-3 dar eu am pus 2x-y-3=0. Aici mi-ar putea scădea? Adică serios, decât atât am avut "greșit" din toată rezolvarea.

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, ţi se scad 1-2 puncte ( din cele 5 ) aferente ecuaţiei logaritmice sad
Punerea condiţiilor de existenţă, rezolvarea acestora, precum şi determinarea domeniului de definiţie este OBLIGATORIE!

La ecuaţia tangentei, forma scrisă de tine este mai CORECTĂ ( decât cea dată în Barem ) deoarece reprezintă ecuaţia GENERALĂ a unei drepte!
Deci, acolo primeşti punctajul maxim ( 5 puncte ) dacă ai rezolvat COMPLET happy

Toate cele bune.

| Aeri a răspuns (pentru bursuc001):

Mulțumesc mult, chiar am uitat de condiții (mereu le uit) deși cu câteva minute înainte de a intra chiar vorbeam cu colegii despre ele. În rest am făcut tot conform baremului și singura mea nelămurire era ecuația tangentei happy

| bursuc001 a răspuns (pentru Aeri):

Cu plăcere!

O zi frumoasă.