| Nanami利 a întrebat:

Hey TPU!(clasa a 8-a) Cum se face o compunere despre legatura dintre titlu si continutul textului? Maine dau test si as vrea doar un modelhee hee

Răspuns Câştigător
| Nana13HopeAndSucces a răspuns:

Buna. happy Nu-I asa greu. Normal, trebuie' sa incepi cu introducerea. Aici, o sa spui ca titlul este cheia de interpretare a oricarei opere literare. Spui din ce este titlul format, substantive, verbe, ce or fi, le analizezi pe scurt, spui cazu', numarul', intelegi tu. Apoi, incepi cuprinsu'. Acolo spui in primul rand, in opera literara se vorbeste despre... ce s-o vorbi. Vorbesti putin despre asta, despre ce iti exprima tie poezia sau povestea respectiva. Un al doilea alineat va spune ca, in al doilea rand, in titlu se regaseste tema sau ideea principala a operei literare. Asadar, titlul are rolul de a face referire la continutul operei literare.
Si, depinzand de ce o sa ai la text, o sa poti sa mai adaugi chestii ca sa sune mai smecher... laughing Multa bafta maine la test! :*