| Michirichipichi a întrebat:

Hey, TPU, sunt nelamurita cu o treaba, ce inseamna a avea un "deja-vu"? Doresc un raspuns cat mai concret.

10 răspunsuri:
| Scheider a răspuns:

Deja-vu este un stil de a decora o camera.

| qMentosanCuCola a răspuns:

Deja-vu inseamna cand simnti ca ai mai retrait odata un moment.

mira
| mira a răspuns:

Deja-vu,impresia ca ai mai vazut candva scene, peisaje, persoane absolut noi si necunoscute anterior.

| Dariusuu a răspuns:

Senzatia de deja vu nu este decat o senzatie pe care ai trait-o inca o data.
Senzatia de deja vu dureaza intre 10 si 30 de secunde.

| IonutGaby a răspuns:

Http://jurnalul.ro/......25365.html

Lam citit si eu si este foarte interesant, este detaliata aceasta senzatie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deja-vu-ul este acel sentiment cand simti ca ai mai trait clipa aceea inca o data. Spre exemplu trece o masina traversezi dar iti vine o idee cum ca ar trece o masina rosie prin fata ta si esti absolut sigur de asta, apoi trece. Asta e deja-vu-ul. Desigur, exista si deja-vu care nu se intampla, adica esti absolut sigur ca trece acea masina insa nu trece.

| TheDarkQeen13 a răspuns:

Deja vazut. E ca si cum ai mai fi trait odata exact aceleasi momente. Te simti ciudat, parca ai fi visat inainte sa se intample lucrul respectiv, cam asta este. Si eu am destul de des deja vu- uri, dar nu neaparat cu momente importante. Poate fi si cand intra un client in magazin, cum arata si ce spune, sau orice altceva de genul. La mine un deja vu dureaza maxim 15 secunde, e ca un flashl, dar stiu ce traiesc chiar in acele momente ( faptul ca am un deja vu - nu imi dau seama mai tarziu, sau din astea )! Sper sa iti fie de folos, sau sa intelegi ce si cum...

| Madu2027 a răspuns:

Senzaţia de deja-vu este un sentiment straniu, familiar faţă de lucrurile care, în mod normal, ar fi trebuit sa fie total necunoscute. O vizita în premiera la un magazin în care totul pare deja cunoscut, o discutie ce lasa impresia că a mai avut loc, deşi ea nu s-a mai întamplat niciodata, sau chipul familiar al unei persoane care, în realitate, este vazut pentru prima oară, sunt doar cateva dintre simptomele neexplicate, însa considerate normale, ale senzaţiei de deja vu.

Senzaţia este brusca, trecatoare şi neexplicabila şi este descrisă de cele mai multe ori prin ''Wow, tocmai am avut un deja vu''. Deja vu este înca un fenomen uimitor, care nu a fost cercetat sau explicat înca pe deplin.

| GuessWho a răspuns:

Deja-vu reprezinta starea pe care o ai atunci cand traiesti un moment si pentru cateva secunde simti ca l-ai mai trait si in trecut.

| DomnişoaraClannad a răspuns:

Un sentiment că ai mai simţit sau trăit o anumită stare sau o anumită senzaţie.