| DeCeMaiContează a întrebat:

Hey TPU.Va rog sa ma ajutati.
Dupa cum v-am mai spus sunt in clasa a IX-a, profil stiinte sociale.Pana acum am doar 2 note, un 9 la geografie si un 10 la engleza.Problema este ca s-ar putea sa iau niste note mici.In afara de testele initial care nu s-au trecut in catalog, am mai dat 4 teste care se vor trece:
Unul la fizica(unde am facut varza, mai mult de 3 sau 4 nu iau)
Unul la istorie(a fost foarte usor, insa din pacate la cat de dur este proful iau intre 5 si 7)
Si inca 2 la romana(la unul am facut varza, sper macar la un 5-6, iar la celalalt intre 7 si 9).
Urmeaza sa mai dau 2 teste, unul la logica si la chimie.La chimie imi este foarte frica deoarece nu ma descurc deloc.La logica mi se pare usor doar ca ma mai incurc.Si inca ceva:la ore nu sunt deloc activ, mi-e sa nu gresesc raspunsul.Si asta ma dezavantajeaza mult, profesorii vor crede despre mine ca nu invat deloc.La istorie normal ar trebui sa iau 9, 50 deoarece am gresit o singura chestie,dar proful este unul foarte dur care daca gresesti o chestie,oricat de mica ar fi, nu-ti puncteaza deloc exercitiul ala.Si in plus,daca nu scrii de exemplu anii intre care au fost acele epoci,din nou, iti scade 1 punct sau 2.
Am niste intrebari:
1.Cum sa scap de emotii inaintea unui test?
2.Cum sa iau note mai mari?
3.Cum sa nu mai fiu asa de timid?
Va rog sa ma ajutati!
Funda!

3 răspunsuri:
| katy a răspuns:

Buna.incearca atunci cand inveti,sa nu te preocupi de alte lucruri, gen calculator, tv, telefon, ca sa te poti concentra.incearca sa intelegi ceea ce inveti, nu invata mecanic, ca sa retii lectiile.Sa stii ca profesorii ar aprecia daca te-ar vedea cu mana sus,chiar daca ai mai scoate cate o perluta happy. cand nu intelegi ceva, la sfarsitul orei, mergi repede la profesor si roaga-l sa iti mai explice o data ceea ce nu ai inteles, sunt sigura ca o sa te ajute daca vede ca ai dorinta sa te indrepti.iar daca consideri ca e cazul, poti face si niste ore de meditatii

Răspuns utilizator avertizat
| Alexe_Florian_1996 a răspuns:

Pentru a scapa de emotii inainte de test, te opresti din a te gandi ca e greu testul, de fapt, faci ca mine, nu te intrebi daca va fi greu sau va fi usor, doar citesti de 2-3 ori ce ai in caiet si scrii pe foaie, asa fac intotdeauna inainte sa dau test
ca sa nu mai fii timid trebuie sa te bagi in seama cu multa lume, incepi cu baietii din clasa care iti sunt prieteni, fetele, si incet-incet socializezi si cu alte clase, bine... la mine problema e ca sunt la liceu tehnologic si fetele sunt creaturi mitologice, doar baieti, in fine, intelegi tu ideea, funda?