| anonim_4396 a întrebat:

Hey! v am o intrebare de istoriehappy intre ce ani a fost politica externa a Romaniei in perioada interbelica? funda:*

16 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Da, oricît te-ai strădui tu să pricepi, chiar din răspunsul tău e clar că ceea ce a cerut profesoara ta e corect dar formularea întrebării tale este cel puțin naivă, ca să fiu dulce în expresie.
Trebuie să vorbești despre politica externă a României între anii 1919 - 1940.
De fapt această „perioada interbelică" e lucrul care te-a dărîmat pe tine, nu ai știut să-l traduci, și ai formulat o întrebare de rîsul curcilor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred ca trebuie sa reformulezi intrebarea

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu,chiar asa mi-a cerut profa de istorie si asa a zis:politica externa a Romaniei in perioada interbelica.ca am si scris pe caiet deci...

| WoKy a răspuns (pentru anonim_4396):

Politica externa, pe timpul lui Iorga cel mai sigur si pe vremea lui Averescu...Formare partidelor, PP, PNR, PNT si care mai erau

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Phai tocmai, am cautat pe diferite site-uri si ani sunt diferiti :1919-1923,1919-1939... si am crezut ca ma ajutazti dar tot la fel.pf ma-ti bagat de tot in ceatasad deci pana la urma intre ce anithinkinglaughing

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Cred ca varianta asta e buna 1919-1923

| WoKy a răspuns (pentru anonim_4396):

| WoKy a răspuns:

Politica externa? mai amanuntit ca nu inteleg
Perioada interbelica e perioada dintre razboaie, 1919---1940

| hey97 a răspuns:

1920-1940 sunt sigura big grin FUNDA

| mara67 a răspuns (pentru hey97):

Perioada interbelica este intre anii 1919 si 1939...
straight face

| WoKy a răspuns (pentru mara67):

40---ca razboiul ajunge in 40 la noi+ ca, Carol al 2-lea a fost detronat si a urmat Mihai 1 dar a fost condus de generalul Antonescu...ia mai uita-te o data pe caiet
big grin

| mara67 a răspuns (pentru WoKy):

Nu am nevoie sa ma uit in caiet sa vad pentru ca stiu ..eu doar am spus pentru a nu se face confuzii...dar te cam crezi destept..nu aveam eu nevoie de comentarii..scuze am mai raspuns straight face

| WoKy a răspuns (pentru mara67):

Uite care-i treaba...
Sa ti-o zic fumos ca sa nu zici, era o vorba:
Cainele moare de drum lung si PROSTUl de grij altuia. Eu doar te-am corectat.
Pentru ca razboiul incepe cu anexarea Ceho Slovaciei in 1939 nu?
Si in Romania ajunge cand la ultimatum pierdem Bsarabia, Cadrilater si Germanii ca sa nu ne certam cu Ungurii ne-au dat Transilvania in doua.
Si cand ajunge frontul, nu merge de partea Germanilor in Rusia? Masacrul de la Stalingrad armata a 12 si a 14 facuta praf de Rusi?
Si in retragere, intoarcem armele contra Germanilor? Vestita armata wermacht(sau ceva de genul) face pasul inapoi si pierde tot ce a cucerit?
Este sau nu?

| WoKy a răspuns (pentru WoKy):

Armata a 13 si a 14 si scuzat igreselil de exprimare!

| hey97 a răspuns:

1920-1940 sunt sigura big grin FUNDA