| EmylyaEmy a întrebat:

Heyyy! Buna! big grin
Deci in legatura cu examenul de capacitate (cel de clasa a 8-a), sunt putin cam nelinistita si am cateva intrebari:
1) Care este nota de trecere?
2) Am auzit din mai multe surse ca textele vor fi la prima vedere, dar stiu de la mama mea ca mai demult se dadea de ex: caracterizarea Otiliei fara a se da textul suport cu referire la personajul respectiv. In concluzie, trebuie sa citim tot teancul de carti sau se va da chiar text suport pentru ca eu sunt genul care incearca sa invete la toate si nu mai am timp si de citit sad?
3)Orice informatie este bine-venita happywinking.

Voi ati trecut de asta? Cum a fost?

Multumesc mult! happy

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Dacă n-ai timp de citit operele în întregime, citește-le măcar povestite pe scurt. Trebuie neapărat să le cunoști conținutul. Uite aici http://lecturirecenzate.ro/ Succes!

| Scarlettt a răspuns:

Si eu sunt a 8a si dau examenul. Pai nota de trecere ca si la abc este peste 5 sau 5. Si da se da ca anl trecut un text si de acolo iti da sa faci ceva. Exemplu argumentarea basm, schita pastel. Tu trebuie sa inveti comentariile si carcaterizarile generale la aceste specii.

Uite un model de subiecte pentru examen la romana. E un model deci tine minte nu e la fel.
http://media.realitatea.ro/......026000.pdf

| BogdySS a răspuns:

Eu iti spun cum a fost anul trecut, si sunt destul de sigur ca si anul asta va fi la fel.
Nota de trecere nu exista, daca ei mai putin de 5 nu inseamna ca nu ai trecut. Se va face media intre media generala pe clasele 5-8 si media notelor mate/romana de la examen. La romana va fi unul sau 2 texte la prima vedere. Anul trecut subiectele au fost mult mai usoare decat ma asteptam, eu am scos 9.90 la mate si 9.60 la romana. Daca inveti cat de cat, atunci cand esti in sala uiti de tot, si te poti concentra la lucrare. Iti urez succes!
PS: Nu e examen de capacitate(denumirea asta o avea atunci cand se dadea caracterizarea Otiliei), acum e evaluare nationala.