| Tidiii a întrebat:

Hi kiss. maine am test la romana din subordnate [atributiva, subiectiva si predictiva]. Eu nu am fost la scoala cand a predat profa predicativa si n'am inteles'o sad. cum vad un predicat incomplet?crying. n'am inteles nimic. Si faza e ca pe profa n'am intrebat-o' cum se facestraight face. pls un raspuns cat mai explicaiv dau funda [-o

4 răspunsuri:
| Nimeni1996 a răspuns:

De ex:eleva a ramas cum o stiam.
sunt 2 predicate:1.'a ramas'-pn incomplet(pentru a fii complet contragi propozitia'cum o stiam'intr-un np de ex:eleva a ramas la fel.)
2."stiam'-pv
element de relatie adverbul relativ"cum"
atentie! daca in prima propozitie exista un pn incomplet a doua e predicativa.deci, termenul regent al predicativei pot fii numai vb cop(a fii, a deveni, a ajuns etc)
asta e tot. daca tii minte ca predicativa are inainte un pn incomplet, te vei descurca. fundita?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Propozitia predicativa are functia sintactica de prdicat.Numindu-se subordonata, inseamna ca se subordoneaza unei propozitii coordonatoare.Propozitia coordonatoare poate fi subiectiva sau atributiva.Predicatul incomplet are o forma incompleta(din denumire). Sa stii ca forma acestuia este "cidata"fata de un predicat complet! Are o forma mai diferita de acesta!
Alex

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Habar nu am

| C1p1 a răspuns:

Ofof, cls a 8-a no? laughing so eu la fel, de curand ( 2-3luni) nu chiar curand am facut si eu asta(cu predicativa) deci:
-Predicatu nominal incomplet este verbul copulativ(sper ca le sti: a deveni, a sti, a naste, a face, a insemnta etc.) care nu are nume pred(mai pe scurt: dupa vb copulativ nu mai are nimic, subliniezi doar pred nom incompletadica vb copulativ simplu)

-Asa, acu: dupa vb ala, trebuie' sa urmeze un element de ralatie( le sti ), asta inseamna, ca prpozitia dupa acel element de ralatie, P2 cum s-ar spune, se numeste prpozitie predicativa(ea tine rol de nume predicativ al acelui PNincomplet),
-si acu trebuie sa-mi dai un :* ca m-am chinuit atat sa scriu rolling on the floor
-uite si de la mine un :* si bafta