| HinaOnBike a întrebat:

TPU,va rog am mare nevoie de ajutor! Maine dau test la romana din propozitia subiectiva,predicativa si atributiva,iar in carte am niste definitii de toata jena din care nu inteleg nimic(propozitia subordonata atributiva este o realizare propozitionala a atributului).
Stiti niste definitii mai clare? Daca ati putea sa imi dati si exemple, ar fi super.

Răspuns Câştigător
| AndreyTPU a răspuns:

Buna Anca! Uite aici:

Paii Propozitia subiectiva este ceruta de :
1.Verbe impersonale : trebuie, ramane, ajunge, era.
2. Expresii verbale impersonale (P.N.-V.C. + Adv. pred. ) : e bine, e greu, e necesar, e usor etc.
3.Verbe reflexive impersonale : Se pare, se crede, se propune, se minte etc.
4.Adverbe predicativea : poate. probabil, fireste, desigur, cu siguranta = toate urmate de conjunctia cã sau sã, daca o sa le inveti astea o sa-ti fie usor sa recunosti prop'. subectiva.
Prop'. subiectiva poare fii ceruta si de catre un verb personal conditia de baza este - sa nu existe subiect exprimat, iar elementul de relatie sa fie "cine "
Ex : Invata/cine vrea/.
1. P.P
2.P.S.B
Ramane / sa mergem / dar nu ne permite timpul.
1. PP
2.P.S.B
3. P.S.B

Propozitiaa predicativa este ceruta de un Predicat nominal inconplet (V.C)
Ex : Prin eforturi sustinute, el ajunsese / sa fie primul la matematica
1.P.P
2.P.P.R.
Propozitia atributiva este putin mai grea pentru'. ca trebuie sa cauti elementul regent la care sa adresezi intrebarea atributului (care?, ce fel de? )
Ex : Uite un fulg / care este de nea.
1. P.P
2.P.At. Intrebarea : Care fulg? / Ce fel de fulg? care este de nea.

Sper ca ti-am fost de ajutor! Bafta la test sper sa iei 10 tongue. O zi buna!

| HinaOnBike explică (pentru AndreyTPU):

Multumesc pentru ajutor! big grin

3 răspunsuri:
| GrimReapper a răspuns:

Din cate stiu eu profesorul preda o lectie pe care o regasesti scrisa dupa dictare in caiet.Banuiec sa ai un caiet de clasa nu?

| ExiT90 a răspuns:

Wow...ce amintiri...clasa a 8 a daca nu ma insel. In fine, sa trecem la subiect! Din cate stiu eu, pe google, gasesti mai orice, sunt sigur ca o sa gasesti si definitii "mai clare" despre subiectiva, predicativa, atributiva si complementiva. Mai exact pe wikipediahappy Succes!