| sabin89 a întrebat:

Imaginati-va o camera in care pe unul din pereti este atasata o tabla, ca aceea pe care se scrie cu creta la scoala. De-a lungul tablei rostogolim un cerc pe care am fixat, intr-un puct oarecare, o creta, astfel incat varful acesteia sa atinga tabla. Ce curba credeti ca va descrie creta pe tabla?

14 răspunsuri:
| sabin89 explică:

Nu o mai lungesc. Este vorba de cicloida (english: cycloid). Se poate vedea clar aici:
http://en.wikipedia.org/wiki/Cycloid

| EuAli a răspuns:

Bucle?

| sabin89 explică (pentru EuAli):

Exista si astfel de curba, pe nume "bucle"?

| EuAli a răspuns (pentru sabin89):

Na
dar forma pe care o are
nu sunt asa mare fizician precum ma credeai

| raluk27 a răspuns:

Dreapta si intrerupta(adica punctata)?

| sabin89 explică (pentru raluk27):

Nu are cum sa fie o linie dreapta. Poate nu am fost nici eu destul de clar. Cercul se afla pe podea, in pozitie verticala, lipit de peretele cu tabla. Rostogolim cercul (fara alunecare) de-a lungul peretelui. Creta se afla pe cerc, intr-un punct oarecare al acestuia, fixa (legata cu o sfoara). Ea va lasa o urma pe tabla, in timp ce se misca cercul, o curba, nu o dreapta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O elipsa?

| sabin89 explică (pentru anonim_4396):

Nu

| sabin89 explică (pentru anonim_4396):

Nu mai incerci? Raspunsul tau a fost cel mai aproape de adevar, pentru ca urma pe care o lasa creta pe tabla nu este nici dreapta, nici cerc. Dar nu e nici o elipsa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sabin89):

Hmmm! Multumesc pentru indiciu. O sa ma mai gandesc la un raspuns mai precis. Sper sa nu spun vreo tampenie.

| Pişcoţica a răspuns:

Câtă imaginaţie îţi trebuie să spui aşa ceva? laughing.

| sabin89 explică (pentru Pişcoţica):

Ti se pare chiar asa de extravaganta intrebarea?

| Pişcoţica a răspuns (pentru sabin89):

Totuşi,îmi poţi da şi răspunsul la întrebarea ta?happy

| sabin89 explică (pentru Pişcoţica):

O sa dau raspunsul cat de curand. Mai astept poate raspunde si corolav, in caz ca nu e suparat pe mine.