| RaZvYtHeMaFiA a întrebat:

Imi dati si mie niste modele de teza pentru clasa a-6-a Semestrul 1 la matematica? Funda?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Model de teza / Clasa a VI-a / Semestrul I

I.

1. Aflati c.m.m.d.c si c.m.m.m.c al numerelor 80 si 120.
2. Calculati;
3. Aflati suma divizorilor naturali a numarului 15.
4. Scrieti multiplii numarului 8 cuprinsi intre 13 si 43;
5. Daca, calculati;
6. Daca 2a + b = 9, aflati 4a + 1 + 2b;
7. Daca semidreptele [OE si [OF coincid, aflati masura unghiului.
8. Aflasti complementul si suplementul unghiului cu masura de.
9. Daca si sunt doua unghiuri complementare si congruente, aflati masura unghiului.

II.
1. a) Determinati numerele de forma divizibile cu 3 si calculati suma lor.
b) Sa se determine numerele astfel incat :.
2. Masura unghiului format de bisectoarele a doua unghiuri adiacente este de
. Aflati suma masurilor celor doua unghiuri.
3. Fie unghiurile;;; patru unghiuri in jurul unui
punct O, astfel incat :;,
,.
a) Calculati x;
b) Construiti unghiurile respectand masurile din enunt;
c) Sunt punctele A, C, O coliniare?

Barem de notare. 1p oficiu

I. 1. 0, 5p; 2. 0, 5p; 3. 0, 5p; 4. 0, 5p; 5. 0, 5p; 6. 0, 5p; 7. 0, 5p; 8. 0, 5p; 9. 0, 5p;
II. 1. a) 1p; b) 1p; 2. 1p; 3. a) 1p; b) 0, 25p; c) 0, 25p.

http://www.didactic.ro/......asa-a-vi-a
http://www.didactic.ro/materiale-didactice/5267_teza-clasa-a-vi-a
Si gasesti mai multe acolo.

Alte răspunsuri
10 răspunsuri:
Alte răspunsuri
| ShadowNinjas a răspuns:

Eu am luat anul trecut 9. Nu mi s-a parut cine stie ce. A fost mai mult despre c.m.m.m.c si c.m.m.d.c. In rest, despre divizibilitate, clasificarea triunghiurilor.

Alte răspunsuri
| SkrillexRulz a răspuns:

Sincer imi aduc aminte din clasa a 6 a.

Iti da din cmmdc cmmmc si problema care folosesc divizibilitateawinking

Alte răspunsuri