| Idc12345 a întrebat:

Imi poate da cineva programa de la simularile de saptamana viitoare ale evaluarii nationale?

Răspuns Câştigător
| maria6 a răspuns:

Conținuturile pentru simulare sunt cele prevăzute în programa pentru
Evaluarea Națională pentru absolvenții clasei a VIII-a.
Pentru simulare sunt exceptate următoarele conținuturi:
 procedee de expresivitate artistică în textele studiate (figuri de
stil: alegoria) – conținut asociat competenței specifice 1.1;
 complementul direct și propoziția subordonată completivă
directă; complementul indirect și propoziția subordonată
completivă indirectă; complementele circumstanțiale și
propozițiile subordonate circumstanțiale corespunzătoare (de loc,
de timp, de mod, de cauză, de scop) – conținuturi asociate
competenței specifice 2.2.

9 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi Programa pentru Simulare la linkul :
http://www.isjtr.ro/......re_EN8.pdf

Toate cele bune.

| Idc12345 explică (pentru bursuc001):

Mersi,raspunsul tau m-a ajutat cel mai mult.Imi pare rau dar deja am dat funda

| bursuc001 a răspuns (pentru Idc12345):

Cu plăcere!

Nu-i problemă de fundă; oricum, am DESTULE - vreo 4000 laughing

Dacă mă interesa fundiţa, atunci NU mai răspundeam deoarece, aceasta era dată deja.

O zi frumoasă.

| raduradu2014 a răspuns:

Genurile epic si liric

| Idc12345 explică (pentru maria6):

Nu merge...Scrie in chineza sau nu stiu ce e aia laughing

| maria6 a răspuns (pentru maria6):

Conținuturile pentru simulare sunt cele prevăzute în programa pentru
Evaluarea Națională pentru absolvenții clasei a VIII-a.
Pentru simulare sunt exceptate următoarele conținuturi:
 procedee de expresivitate artistică în textele studiate (figuri de
stil: alegoria) – conținut asociat competenței specifice 1.1;
 complementul direct și propoziția subordonată completivă
directă; complementul indirect și propoziția subordonată
completivă indirectă; complementele circumstanțiale și
propozițiile subordonate circumstanțiale corespunzătoare (de loc,
de timp, de mod, de cauză, de scop) – conținuturi asociate
competenței specifice 2.2.

| maria6 a răspuns:

Genurile epic si liric

| DenysaEllena a răspuns:

Tot ce ai invatat din cls a5a pana intr-a a8-a.La inceput o sa fie raspunsuri foarte usoare, apoi se actualizeaza materia din cls a8a.

| Idc12345 explică (pentru DenysaEllena):

Profesoara mi-a zis ca nu o sa fie toata materia.De exemplu, la romana nu o sa-mi dea toate genurile studiate si as vrea sa stiu care.