| Munteanu_Vlad_1997 a întrebat:

Imi puteti da informatii despre tMarcus Ulpius Traianus? Ca am de facut o fisa pe maine. Va rog frumos.

Răspuns Câştigător
| T0T a răspuns:

O "gravă" cacofonie pe care dacă se pune accentul cum trebuie în viu-grai abia se observă.
Greșeala cu virgula o recunosc.
Acum, eu în locul tău nu corectam greșeli minore pentru că dacă stăm acum la fiecare răspuns să vedem fiecare virgulă o dăm în penibil. Chiar dacă aveam chef de corectat, pe lângă asta dădeam și un răspuns la întrebare pentru a mă asigura că răspunsul nu este unul complet nefolositor pentru cel care a pus întrebarea. Răspunsul tău este complet nefolositor, din păcate.

4 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Pentru GreyN.
Și în acest nou text al tău, de răspuns pentru mine, ai multe greșeli de scriere.
Degeaba îmi vii cu scuze și cu reproșuri. E cît se poate de evident că NU știi să construiești fraze în limba română, iar la ortografie e și mai grav.
De exemplu...
Chiar prima ta frază din răspuns e construită neromânește.
Te citez : „ ...cacofonie pe care dacă se pune accentul cum trebuie în viu grai abia se observă".
Corect ar fi fost; „ ...cacofonie care ( nu „pe"), dacă se pune accentul în viu grai, abia se observă".
Această „dacă se pune accentul prin viu grai" este o incidentă, o explicativă care, în mod obligatoriu, se pune între virgule.
Nu are nicio legătură accentul cu cacofonia.
Din nou îți lipsesc multe virgule în text, pentru că nu știi unde să le pui.
Am eu o vorbă : „Nu știi că nu știi".Și asta e foarte grav.
Accederea la înscrisuri în acest site impune, în mod cvasiobligatoriu, o scriere și o ortografiere corectă, la care programul permite corectura de rigoare.
În fapt, prin acest răspuns, tu ești cel penibil.
Și, ca să te citez,„răspunsul tău este complet nefolositor, din păcate".
Mai reflectează!
Hai, pa!

| T0T a răspuns (pentru corolav):

Acum se vede care dintre noi nu știe limba română. "cacofonie pe care" este corect deșteptule. Nu corecta dacă ești un analfabet notoriu, zic și eu. Iar "nu știi" este iar foarte corect. Mai treci pe la școală și lasă meditațiile cu femeia de servici.

| T0T a răspuns:

Mai pe scurt, Traian, a fost împărat al Romei între 98-117, adică cam în perioada în care s-au și desfășurat războaiele daco-romane, și presupun că ați făcut și la școală, sau dacă nu urmează să faceți, deci cel mai probabil ai informații și în manual. Acum poți să iei foarte multe de aici, și să faci o analiză asupra textului să să extragi ceea ce ai înțeles și ceea ce ți se pare mai important:

http://ro.wikipedia.org/wiki/Traian

| corolav a răspuns (pentru T0T):

Amice, după virgulă nu se pune „și"!
„adică cam" e o crasă cacofonie.

| T0T a răspuns (pentru corolav):

O "gravă" cacofonie pe care dacă se pune accentul cum trebuie în viu-grai abia se observă.
Greșeala cu virgula o recunosc.
Acum, eu în locul tău nu corectam greșeli minore pentru că dacă stăm acum la fiecare răspuns să vedem fiecare virgulă o dăm în penibil. Chiar dacă aveam chef de corectat, pe lângă asta dădeam și un răspuns la întrebare pentru a mă asigura că răspunsul nu este unul complet nefolositor pentru cel care a pus întrebarea. Răspunsul tău este complet nefolositor, din păcate.