| pinkflower a întrebat:

Imi puteti da, va rog, lecturile care imi trebuie pentru examenul de clasa a 8-a?

10 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Lecturile "care ti le trebuie"? Abecedarul, in mod cert, plus inca vreo 4-5 ani in clasa a VIII-a, ca sa inveti romaneste.

| ascovit a răspuns:

Cu siguranta vei avea nevoie de meditatii multe la romana pentru evaluare neationala. Ai probleme destul de grave cu exprimarea. ( care mi le trebuie)
Nu ai nevoie de lecturi pentru examen, vei avea text la prima vedere ( literar si nonliterar), si va trebui sa lucrezi pe el. Vei avea si doua compuneri, insa asta tine de tine daca te vei descurca.
Pentru clasa a VIII-a lista lecturilor difera in functie de manualul de pe care veti lucra. In orice caz, in mare, acestea sunt:
-Frunza verde magheran (doina populara)
-Miorita( balada populara)
-Bogatul nemilostiv si saracul Lazar ( literatura religioasa)

Structuri lirice:
-Mihai Eminescu : Dorinta, Lacul, Craiasa din povesti
-Alexandru Macedonski: Iertare, Fantana
-Octavian Goga: Doina,
-Lucian Blaga: Amurg de toamna, Izvorul noptii
Nichita Stanescu: Emotie de toamna,

Ioan Slavici: popa Tanda
Fanus Neagu: Dincolo de nisipuri
mihail Sadoveanu: Baltagul
Horia Arama:
Planeta celor doi sori
Fanus Neagu: tarziu, cand zapezile sunt albastre

Panait Istrati: Ciulinii Baraganului

Ionel Teodoreanu: La Medeleni

Constantin Chirita: Castelul fetei in alb

Isaac Asimov: Robotii de pe Aurora

I. L. Caragiale:
O scrisoare pierduta

Ion Baiesu: Crima pe palier

| ascovit a răspuns:

Cu siguranta vei avea nevoie de meditatii multe la romana pentru evaluare neationala. Ai probleme destul de grave cu exprimarea. ( care mi le trebuie)
Nu ai nevoie de lecturi pentru examen, vei avea text la prima vedere ( literar si nonliterar), si va trebui sa lucrezi pe el. Vei avea si doua compuneri, insa asta tine de tine daca te vei descurca.
Pentru clasa a VIII-a lista lecturilor difera in functie de manualul pe care veti lucra. In orice caz, in mare, acestea sunt:
-Frunza verde magheran (doina populara)
-Miorita( balada populara)
-Bogatul nemilostiv si saracul Lazar ( literatura religioasa)

Structuri lirice:
-Mihai Eminescu : Dorinta, Lacul, Craiasa din povesti
-Alexandru Macedonski: Iertare, Fantana
-Octavian Goga: Doina,
-Lucian Blaga: Amurg de toamna, Izvorul noptii
Nichita Stanescu: Emotie de toamna,

Ioan Slavici: popa Tanda
Fanus Neagu: Dincolo de nisipuri
mihail Sadoveanu: Baltagul
Horia Arama:
Planeta celor doi sori
Fanus Neagu: tarziu, cand zapezile sunt albastre

Panait Istrati: Ciulinii Baraganului

Ionel Teodoreanu: La Medeleni

Constantin Chirita: Castelul fetei in alb

Isaac Asimov: Robotii de pe Aurora

I. L. Caragiale:
O scrisoare pierduta

Ion Baiesu: Crima pe palier

| Northern a răspuns:

Buna! Te asigur eu ca textul examenului o sa fie la prima vedere. O zi buna!

| DiannaaMiha a răspuns:

Buna! Nu iti trebuie neaparat niste lecturi pentru E.N. (capacitate), ci mai degraba trebuie sa inveti toate speciile genurilor literare...
La examen o sa iti cada, text la prima vedere, deci degeaba te apuci tu sa inveti comentarii, fara rost...Anul acesta am dat si eu examenul si nu m-am omorat sa invat ce nu imi trebuie
happy faci cum crezi

| Strangerr a răspuns:

Nu ai nevoie de lecturi pentru examen.Se da text la prima vedere.Ai incredere in mine, eu am dat examenul anul acesta.happy

| pastru009 a răspuns (pentru Strangerr):

Si cum a iesit? Buna! big grin

| Strangerr a răspuns (pentru pastru009):

Examenul din acest an a fost cel mai usor examen care s-a dat vreodata ca evaluare nationala(cel putin la matematica), inseamna ca anul viitor va fi destul de greu. Daca te pregatesti din timp nu ai cum sa iei note mici.Succes!

| Ardew27 a răspuns (pentru Strangerr):

De cine este scrisă?

| Bedigo a răspuns:

LECTURI LITERARE pentru clasa a VIII - a

Balada populară: Mioriţa, Monastirea Argeşului sau alte balade.
Parabole biblice: Parabola sămănătorului sau Parabola talanţilor.
Fragmente de nuvele şi de romane din literatura română: Povestiri, În mijlocul lupilor (Vasile Voiculescu),
Popa Tanda (Ioan Slavici), File din carteanaturii, Vânturile (Ion Agârbiceanu), Ţara de dincolo de negură, Unom năcăjit (Mihail Sadoveanu), La vulturi (Gala Galaction), Colina, Amiaza de vară, Moromeţii (Marin Preda), Baltagul, Neamul Şoimăreştilor (Mihail Sadoveanu), Ciulinii Bărăganului, Căpitan Mavromati (Panait Istrati), Mara (Ioan Slavici), Amintiri din copilărie (Ion Creangă) etc.
Fragmente de nuvele şi de romane din literatura universală: Bătrânul şi marea (Ernest Hemingway), Ivanhoe
(Walter Scott), Aventurile lui Tom Sawyer (Mark Twain), Copiiicăpitanului Grant (Jules Verne), Testamentul incaşului
(Karl May) etc.
Scrieri SF: Ciberiada (Stanislaw Lem), Omul invizibil (Herbert Wells) etc.
Piese de teatru Comedii: Chiriţa în provincie (Vasile Alecsandri), Conul Leonida faţă cu Reacţiunea, O scrisoare pierdută (Ion Luca Caragiale), Boul şi viţeii (Ion Băieşu) etc.
Poezii: Crăiasa din poveşti, O rămâi…, Călin (file de poveste), Ce te legeni…, Privescoraşul-furnicar…, Dintre sute de catarge…, Mai am un singur dor (Mihai Eminescu), Viaţa mea se iluminează (Nichita Stănescu), Amintire
(Lucian Blaga), Decor (George Bacovia), Moartea căprioarei (Nicolae Labiş), Trebuiau să poarte un nume (Marin Sorescu), Transilvania (Ioan Alexandru) etc.