| QAlessia a întrebat:

Imi puteti explica va rog Ce este. sinusul, cosinusul, tangenta, cotangenta?

Răspuns Câştigător
| OrangeWind a răspuns:

Sinusul, cosinusul, tangenta si cotangenta se numesc functii trigonometrice si se noteaza cu sin, cos, tg, si ctg.:)
Intr-un triunghi dreptunghic, considerand masura unui unghi ascutit numim:
sinusul=cateta opusa / ipotenuza
cosinusul=cateta alaturata / ipotenuza
tangenta=cateta opusa / cateta alaturata
cotangenta=cateta alaturata / cateta opusa
Daca vrei mai multe informatii poti gasi aici:
http://www.mateonline.net/trig.htm
Sper ca te-am ajutat:)

6 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Sinusul=cateta opusa / ipotenuza
cosinusul=cateta alaturata / ipotenuza
tangenta=cateta opusa / cateta alaturata
cotangenta=cateta alaturata / cateta opusa
http://www.mateonline.net/trig.htm

| Biu a răspuns:

Intr-un triunghi dreptunghic, considerand masura unui unghi ascutit numim:

sinusul=cateta opusa / ipotenuza
cosinusul=cateta alaturata / ipotenuza
tangenta=cateta opusa / cateta alaturata
cotangenta=cateta alaturata / cateta opusa

| BubuAdriana a răspuns:

Sinus= cateta opusa supra ipotenuza
cosinus= cateta alaturata supra ipotenuza
tangenta= cateta opusa supra cateda alaturata
cotangenta= cateta alaturata supra cateta opusa

daca nu ai inteles da-mi un mesaj si iti explic mai indetaliat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mars la scoala, mai "virtual pitzy"!

| niko14 a răspuns:

sinus-sin cosin=cos tangenta-tg cotangenta- ctg sin=cateta opusa /ipotenuza cos=cateta alaturata/ipotenuza sin(90-x)=cosx(grade) cos=sin tg=cateta opusa/cateta alaturata tg=sin/cos ctg=cateta alaturata/cateta opusa ctg=cos=sin ctg=1/tg sin+cos=1

| ReedMaan a răspuns:

Mersi la lume pentru raspunsuri mersi oOOxXKXxOOo pentru intrebare tongue