| 13DoXy13 a întrebat:

MATEMATICA:

trigonometrie:

ce inseamna sinusul lui?

ce inseamna cosinusul lui?

ce inseamna tangenta lui?

ce inseamna cotangenta lui?

puppy dog eyes

Răspuns Câştigător
| Andrada27LOVE a răspuns:

Sinus inseamna cateta opusa supra ipotenuza; cosinus inseamna cateta alaturata supra ipotenuza; tangenta inseamna cateta opusa supra cateta alaturata; cotangenta inseamna cateta alaturata supra cateta opusa. Funda?

2 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Daca l-ai intreba pe proful de mate nu ar fi mai simplu? si manualul de geometrie sigur stie cele mai corecte raspunsuriwinking

| zuzualina a răspuns:

Uite aici ceva

http://ro.wikipedia.org/wiki/Trigonometrie

Intr-un triunghi dreptunghic, considerand masura unui unghi ascutit numim:
sinusul=cateta opusa / ipotenuza
cosinusul=cateta alaturata / ipotenuza
tangenta=cateta opusa / cateta alaturata
cotangenta=cateta alaturata / cateta opusa
Daca vrei mai multe informatii poti gasi aici:
http://www.mateonline.net/trig.htm

Sper ca te-am ajutat