| vyctor98ism a întrebat:

,as vrea sa stiu si eu cand folosesc sinusul ,cosinusul,tangenta si cotangenta.adica sa zicem ca trebuie sa folosesc sinusul ,dc nu pot folsi cosinusul , tangenta sau cotangenta ? funda tongue urgent

Răspuns Câştigător
| fiif a răspuns:

Daca de exemplu cunosti ambele catete atunci folosesti tangenta sau cotangenta. Daca cunosti o cateta si ipotenuza atunci sinus sau cosinus.winking

2 răspunsuri:
| zdrangoi a răspuns:

Folosesti functiile trigonometrice in functie de ce elemente cunosti si ceeace trebuie sa calculezi, respectiv catete, ipotenuza unghiuri.