| mihaelaclaudia77 a întrebat:

Îmi puteți recomanda niște cărți foarte bune pentru bac la romana, istorie și geografie?

11 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu stim scumpă domnisoară.

| StoicAnalysis a răspuns:

Nici nu iti trebuie carti. Trebuie sa stii lectiile predate in timpul liceului. Eu am luat note de 6 si 7 in bac fara sa invat sau sa fac pregatire. Am repetat esentialul cu o zi inainte de bac si gata. Asta a fost in cazul meu. Tu daca vrei note mai mari de 8-9, trebuie doar sa stii materia predata de profi pe tot parcursul liceului. Adica aproximativ 3-4 caiete studentesti la fiecare obiect.

| mihaelaclaudia77 explică (pentru StoicAnalysis):

Ai mare dreptate, dar depinde mult și de liceu. lucrurile predate în anii trecuți sunt cam aiurea, sunt câteva lecții predate pe scurt care să aibă o mică importanță pentru bac. As vrea sa comand cărți pentru bac ca să pot învăța totul din timp și să nu mă aglomerez cu totul în clasa a 12-a (sunt a 11-a momentan)

| Xox0 a răspuns:

Fa variante multe, gasesc pe net. Si din lectiile din clasa ar trebui sa ai informatiile necesare, pe bune.

| mihaelaclaudia77 explică (pentru Xox0):

Depinde de fiecare liceu. Sunt licee unde nu se predă totul asa cum trebuie. Nu toți profesorii își dau interesul, și nici nu prea sunt deștepți unii dintre ei, n-au habar să explice lecțiile pe înțelesul elevilor. Eu sunt la un liceu bun, însă, sunt clasa a 11-a, iar profesorii nu ne-au predat nici măcar un sfert din materia de bac, iar timpul meu e destul de limitat, de aceea vreau să mă apuc de învățat pentru bac cât mai curând ca să nu las totul pe ultima sută de metri. Nu am cerut altceva, doar un mic ajutor, un sfat. Nu pot comanda orice cărți pe nimerite, am nevoie de niște recomandări bune ca să fiu sigură că iau și bacul cu note mari pe baza acelor cărți.

| Marianinteleptul a răspuns:

Daca stii chestii basic de cultura generala si mai citesti din cand in cand o sa ti vina usor sa inveti si la materiile astea, eu de ex n am citit deloc pentru bacul de romana si m-am duc cu comentariile invate intr o saptamana si am luat o nota super ok

| mihaelaclaudia77 explică (pentru Marianinteleptul):

Ai dreptate, dar de unde pot citi dacă nu am toate lecțiile necesare? De asta am și cerut părerea oamenilor referitor la cărți. sunt încă în clasa a 11-a, si nu am toate lecțiile puse la punct... profesorii n-au predat toate lecțiile

| Marianinteleptul a răspuns (pentru mihaelaclaudia77):

Multe esee le gasesti pe net sau pe robac pe discord daca stii