| Marcelynn a întrebat:

Imi puteti spune cateva lucruri despre clasa a 7-a? Cum sa ma imbrac in prima zi de scoala? Chimia si civica o sa fie grele? Care sunt cele mai importante materii? Merita sa ma duc la olimpiada la biologie?

6 răspunsuri:
| Neo12 a răspuns:

Bună!
Te îmbraci așa cum îți place, dar să nu depășești limita. Adopți stilul preferat de tine.
Chimia nu este grea dacă înveți de la început și ai un profesor care știe cum să explice și cum să predea. Civica este ușoară, dar trebuie să înveți în mod constant pentru că la fel ca la istorie noțiunile se leagă.
Cele mai importante materii diferă în funcție de persoane. De exemplu, unul este pasionat de activitățile sportive, altul de matematică..Fiecare are o materie importantă/preferată. O să fie foarte importantă matematica și româna pentru că vei da examen de capacitate.Și limbile străine sunt necesare. Biologia este foarte frumoasă și se merită să înveți. Cu cât mergi la mai multe olimpiade/concursuri/locuri, cu atât este mai bine pentru că cunoști oameni, ai de învățat mereu ceva.
Mie una și acum îmi place biologia și din a 11 a nu mai fac și chiar îmi pare rău. Chiar mă gândeam să încep să învăț singură pentru a face o școală post-liceală de asistentă. Puteam și la real să stau (sunt la uman), dar mi-e greu la matematică pentru că n-am avut un profesor bun în generală.
O seară plăcută și sper că te-am ajutat!

| Sadop a răspuns:

Educația civică este chiar ușoară, mult mai ușoară ca istoria.
Vei învăța depre familie, drepturile omului, constituție, norme scrise și morale, puterile statului, etc.
Fiind primul an de chimie, nu va fi foarte greu, dar va trebui să înveți pentru a avea o bază cât mai solidă.
Biologia din clasa a 7-a este anatomia corpului uman, cea mai interesantă parte a biologiei, după părerea mea. Înveți multe lucruri utile, chiar de cultură generală.
Se merită să participi la olimpiadă.
Eu îți recomand să te axezi pe matematică, română și limbi străine.
Vei avea nevoie și la examen ( matematică și română ), dar și pe materia ta preferată.
Nu înseamnă ca la celelalte să ai 5, însă degeaba ai 10 la toate dacă nu stăpânești niciuna bine.
Pentru prima zi poți îmbrăca o ținută office, formată din cămașă și fustă sau blugi.
Baftă!

| Vladii a răspuns:

Clasa a 7a e cea mai grea cred eu laughing)Adica si clasa a 8a mi-a fost mai usoara decat a 7a. Chimia nu va fi grea pentru ca sunt doar chestii de baza si la civica va fi mai multa psihologie big grin Eu zic sa te concentrezi mai mult pe Mate, Romana si Fizica pentru ca iti va trebui in clasa a9a la liceu.

| Anonima60 a răspuns:

Cele mai importante : romana si matematica. MEREU! Cat despre chimie. trebuie sa inveti mereu pentru ca lucrurile se leaga in chimie. Civica nu e grea deloc, trebuie doar sa inveti teorie. Cel putin asa s-a procedat la mine. Cat despre tinuta. imbraca-te normal. Fii tu insati. Pai daca tie iti place biologia si vrei sa mergi. merita.

| PorumbaDianaMagdalena a răspuns:

Buna.Imbraca-te simplu, cu o camasa si cu o/un fusta/pantalon.Chimia este grea la inceput dar daca inveti de la inceput e ok.La civica...noi dormim la ora..nu ni se preda asa cum trebuie asa ca o sa te descurci.Eu am fost la olimpiada la bio si se merita.Incearca sa vezi..am ajuns la judeteana.

| Ban_Claudiu_2000 a răspuns:

Chimia e ff simpla daca inveti cat de cat, la civica nu trebuie sa inveti deloc. Si ca de obicei cele mai importante Mate si Romana o sa ai nevoie de examenul din cls VIII-a, parerea mea e ca nu se merita sa mergi oricum ai mult de invatat si eu zic ca daca mergi si la olimpiada la biologie nu prea mai ai timp sa iesi cu prietenii.