| Sergiu_Trandafir_1997 a întrebat:

Imi puteti spune ce animale il mananca pe arici? am cautat si se pare ca nu gasesc,

3 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Intamplare cu arici
Nu stiu altii cum sunt, dar mie imi place grozav sa-mi petrec verile la tara, iar o duminica petrecuta in gradina mea cu trandafiri de toate culorile si cu meri batrani imi aduce mai multa bucurie decat o calatorie la tropice.Noptile,mai ales cele cu luna plina,strabatute la ceasuri reguate de cantecul cocosilor sau de latratul vreunui caine, au un farmec fara seaman; intr-o astfel de noapte,ascultand la casti muzica lui Yanni,privind, pe jumatate adormita, luna plina printre frunzele iederei ce se agita usor de briza noptii, la fereastra, aud dintr-o data latratul agitat al istetului meu caine, paznic singuratic al ograzii.Stii,cainii au un limbaj foarte expresiv pentru orice situatie; am invatat cu timpul sa deosebesc cand latra la om, cand se harjoneste cu pisica,cand ii e foame, sau cand se cere alintat.Ei bine, in noaptea aceea latra agitat, intr-un fel in care nu-l mai auzisem; mi-am pus o haina, am aprins becul exterior si m-am dus in ogada sa vad despre ce era vorba.Intinzand lantul mai sa-l rupa, Ursica latra la ceva intunecat, o mogaldeata miscatoare; nu-mi venea sa cred, dar era un arici.Ma duc de multi ani la tara, acolo de fapt m-am nascut, dar niciodata nu-mi intrase in ogada un arici.Am inteles ca pentru catel musafirul neasteptat era o puternica provocare,era innebunit mai cu seama de mirosul sau specific, asa incat, cum se facuse, de spaima, ghem, l-am luat pe un faras si l-am pus binisor in iarba gradinii vecine.Si cu asta am crezut ca totul s-a terminat cu bine; din nefericire nu pot vorbi despre happy-end :in noaptea urmatoare a reinceput harmalaia, insa catelul era liber.Am iesit ca si prima oara, mi-am dat seama ca musafirul tepos revenise si n-as putea sa-ti spun cata forta mi-a trebuit ca sa-i tin piept lui Ursica, infrigurat si lacom ca un vanator salbatic...N-am reusit sa salvez decat o labuta...Si iata cum am evocat toata harmalaia acelei nopti numai ca sa-ti raspund tie la intrebare:stiu sigur:cainii mananca arici! Noapte buna!

| harciog a răspuns:

Vulpea,il da de-a berbeleacul pina la apa unde el este nevoit sa se desfaca sa inoate.Atunci il inhata de burta.

| dragos9234 a răspuns:

Vulpea.
Posibil si lupul(nu sunt sigur)