| ƒαηтα a întrebat:

Imi puteti spune si mie care sunt cele mai simple figuri geometrice in spatiu, nu in plan?

10 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Dintre figurile in spatiu din link-ul de mai jos, cele mai simple, ca si constructie, cred ca sunt cilindrul, conul si sfera. Desi, la drept vorbind, cam toate sunt simple.
http://www.wicky.ro/......ce-de-baza

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Aici gasesti raspunsul:
http://www.mateonline.net/geometrie.htm

| paul21 a răspuns:

De fapt se numesc corpuri geometrice si cele mai simple sunt prisma(cubul si paralelipipedul dreptunghic), piramida, sfera, conul, cilindrul, trunchiul de con, trunchiul de piramida. Cam astea sunt cele mai usoare...
Mai grele sunt: antiprisma, romboedru, trapezoedrul etc.

| Mihaela a răspuns:

Hei. Eu cred ca astea sunt :Cubul, piramida triunghiulara, primsa triunghiulara regulata, piramida triunghiulara regulata.
Sper ca te-am ajutat! Pa-pa si succes!
1 Martie fericit!

| Afdsa a răspuns:

Sfera,conul,piramida,cubul,astea sunt cele simple.

| Trăie a răspuns:

Cubul sfera pramida si paralelipipedul

| oanacatalina a răspuns:

Cubul.

| acacucu a răspuns:

Cub, paralelipiped, sfera, con etc.

| rares121 a răspuns:

Patrat triunghi si cerc