| Alin3l a întrebat:

Imi puteti spune si mie cateva diferente dintre diamant si grafit?

Răspuns Câştigător
| Marinela99 a răspuns:

Buna!
Grafitul este un mineral răspândit în natură ce face parte din categoria nemetalelor, fiind după diamant un element stabil.

Diamantul este un mineral nativ și în același timp o piatră prețioasă. Din punct de vedere chimic este una din formele de existență ale carbonului pur, celelalte fiind carbonul amorf (grafitul) și fulerenele.
Sper ca te-am ajutat! Pa`pa

2 răspunsuri:
| florinell a răspuns:

Salutare,pai din ce mai tin eu minte din orele de chimie, cred ca imi aduc aminte de cateva diferente...prima ar fi culoarea sau aspectul,diamantul fiind de obicei incolor,iar grafitul negru.A doua diferenta ar fi dispunerea atomilor de carbon (ambele grupe sunt alcatuite din atomi de carbon,insa dispunerea lor este diferita),iar inca o diferenta, cea mai importanta cred eu este duritatea, duritatea grafitului fiind mult mai mica decat a diamantului, mai exact grafitul are ca duritatea 2, iar diamantul 10. Sper sa te ajute.Noapte buna!

| AstroAlex59 a răspuns:

Diamantul este mult mai dur