| mariuswox a întrebat:

Salut ma puteti ajuta cu Asemanari si deosebiri intre diamant si grafit!

Răspuns Câştigător
| Ivory a răspuns:

Bunaa.In grafit se gaseste un tip special de retea atomica numita retea statificata, care este o retea atomica hexagonala formata din plane paralele de atomi de carbon. Diamantul are o retea cubica, iar cristalele de grafit sunt alcatuite din straturi paralele de hexagoane de atomi de carbon, care formeaza o retea stratificata atomica. Atomi de carbon dintr-un plan ocupa colturile unor hexagoane regulate.Proprietatiile fizice ale diamantului cat si ale grafitului sunt determinate de structura lor. Astfel, atat diamantul cat si grafitul sunt substante in starea de agregare solida. Diamantul nu are culoare, deci este incolor, este transparent si straluciltor, pe cand grafitul este de culoare cenusie, opaca si este unsuros. Duritatea diamantului este de zece ori mai mare decat cea a grafitului. Diamantul este notat cu 10 pe scara Mohs, iar grafitul doar cu 1, putand fi zgariat cu unghia. Pe hartie, grafitul lasa o dar cenusie. Densitatea diamantului este de 3, 514 g/cm3, iar cea a grafitului de doar 2, 262 g/cm3. Grafitul este bun conducator de caldura si de curent electric, pe cand diamantul nu conduce nici caldura, nici curentul electric. Sper ca te-am ajutat. Funda mi-o dai mie?:o*--

1 răspuns:
| DiannaaMiha a răspuns:

Diamantul-un solid transparent cu o putere de refractie mare-stralucitor
-cristalizeaza in retea cubica
-rau conducator de caldura si electricitate
-insolubil in solventi
-este dur(10)-taie sticla, zgarie metalele
-densitatea de 3, 5g/cm cub

Grafitul:
-un solid de culoare rosu-cenusiu
-opac
-duritate mica(1)
-cristalizeaza in retea hexagonala stratificata-clivaj(lasa urme pe hartie)=> planele de atomi decarbon aluneca
-conduce curentul el si caldura insolubilin apa si alti solventi
-are densitatea de 2, 2g/cm cub